PODKARPACKIE: Szkoły przygotowane są na powrót uczniów

i

Autor: pixabay

Powrót do szkół: Czy szkoły na Podkarpaciu są przygotowane?

2021-08-30 14:55

Tylko dwa dni dzielą uczniów z Podkarpacia od rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Ten szykuje się z pandemicznymi obostrzeniami. Uczniowie będą musieli nosić maseczki i dezynfekować dłonie. Oprócz tego zalecane jest częste wietrzenie klas. Ale to nie wszystko. Dziś o przygotowaniach na powrót dzieci mówiła wojewoda i Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty.

Za dwa dni ponad 272 tys. uczniów rozpocznie rok szkolny na Podkarpaciu. - Kluczową kwestią wynikającą z wytycznych oprócz zalecenia związanego ze szczepieniem jest oczywiście kwestia zachowywania dystansu, noszenia maseczek w przestrzeżeniach wspólnych dla dzieci i młodzieży, jak również dbanie o higienę otoczenia, a także o częste wietrzenie powierzchni szkolnych - wymienia Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki. Na tym nie koniec, bo zadaniem dyrektorów szkół w najbliższym czasie będzie także zorganizowanie spotkania z rodzicami, podczas którego lekarze a także pracownicy sanepidu będą zachęcali do szczepień przeciw COVID-19. A my przypominamy, szczepić mogą się dzieci od 12 roku życia.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów: Pożar mieszkania w bloku na Podwisłoczu! AKTUALIZACJA [WIDEO, ZDJĘCIA]

Chcesz zaszczepić dziecko w szkole?

Od 25 sierpnia działa specjalny adres mailowy szczepienia-dzieci@gis.gov.pl, na który rodzice i opiekunowie mogą wysyłać pytania związane ze szczepieniami uczniów. Na wiadomości odpowiadają specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Będziemy także organizować mobilne punkty szczepień w okolicy szkoły lub przy samej szkole, adekwatnie do możliwości i oczekiwań społeczności lokalnej – dodała wojewoda.

W zachowywaniu odpowiedniej higieny pomóc mają pakiety bezpieczeństwa. Te od tygodnia trafiają do podkarpackich szkół. A w nich stacje dezynfekcyjne, stacje do mierzenia temperatury, termometry bezdotykowe, rękawiczki, maseczki i płyny do dezynfekcji.

Powrót do szkolnych ławek

Zajęcia w szkołach już od czwartku, 2 września będą odbywały się stacjonarnie. Ale o tym, jak długo ten stan się utrzyma, zależeć będzie tylko od stanu zdrowia uczniów i nauczycieli. - Wariant zawieszania zajęć w dalszym ciągu istnieje – mówi Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty. - Wszyscy wracamy w systemie stacjonarnym. Jednak w sytuacji, w której COVID-19 pojawi się w szkole, dyrektor przechodzi w tryb nauczania na odległość - dodaje podkarpacki kurator oświaty.

Możliwe są wówczas dwa warianty - w formie całkowitej - a więc wszyscy uczniowie będą uczyć się z domu lub w formie hybrydowej – a więc część uczniów będzie uczyć się zdalnie, a część ze szkolnych ławek.

Zamknięte ulice w Rzeszowie. Trwa 24-godzinny protest rolników
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE