Podkarpacie. Skupowali leki z aptek i przerabiali je na metamfetaminę. Oskarżonych 39 osób

2022-08-05 14:35
Skupowali leki z aptek na Podkarpaciu i przerabiali je na metamfetaminę. Oskarżonych 39 osób
Autor: Pixabay

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie skierowany został akt oskarżenia przeciwko 39 osobom. Te uczestniczyły w procederze skupowania leków zawierających pseudoefedrynę w aptekach i dostarczaniem ich do laboratoriów na terenie Ukrainy, Czech i Słowacji, gdzie produkowano z nich metamfetaminę.

Zakończone śledztwo dotyczyło dwóch zorganizowanych grup przestępczych, którymi kierowali właściciele aptek na terenie Podkarpacia.

- W okresie 2016 i 2017 roku nabywali hurtowe ilości leków zawierających w swym składzie pseudoefedrynę, która jest substancją sklasyfikowaną jako prekursor. Leki te następnie były zbywane, przewożone poza granice kraju na teren Ukrainy, Czech i Słowacji do laboratoriów, które zajmowały się wytwarzaniem z dostarczonego prekursora środków odurzających w postaci metamfetaminy – informuje Prokuratura Krajowa.

Jak ustalono obie grupy kierowane przez właścicieli aptek na nielegalnym procederze „dorobiły” po 7,2 mln złotych oraz ponad 5 mln złotych.

Skupowali leki z aptek i przerabiali na metamfetaminę. Oskarżono 39 osób

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie oskarżył w tej sprawie łącznie 39 osób.

Trzy osoby o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostałe zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wytwarzania znacznej ilości środków odurzających, prania brudnych pieniędzy oraz poświadczania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nieprawdy w dokumentach.

Zbierają na polskie drony dla Ukrainy

Ustalenia śledztwa: Początek nielegalnego procederu w Przemyślu

Pierwsze ustalenia w sprawie poczyniono jeszcze w 2016 roku. Wynikało z nich, że międzynarodowe grupy przestępcze, współpracując ze sobą skupowali leki z legalnego obrotu a następnie dostarczali je do laboratoriów.

- Wielomiesięczna współpraca międzynarodowa wykazała, że proceder przestępczy rozpoczynał się w Przemyślu na Podkarpaciu, gdzie z aptek i punktów aptecznych leki zawierające w składzie pseudoefedrynę wyprowadzano tworząc fikcyjne dowody ich sprzedaży. Paragon wskazywał na sprzedaż jednego opakowania leku jednej osobie, a w rzeczywistości leki w hurtowych ilościach nawet kilkudziesięciu tysięcy opakowań odbierane były przez „kurierów”. Sprzedawane poza rynkiem aptecznym tabletki blistrowano tzn. oddzielano je od opakowań i dostarczano do kilku laboratoriów wytwarzających amfetaminę na terenie Czech, Słowacji i w Ukrainie – opisuje Prokuratura Krajowa.

Zatrzymani kierujący procederem i farmaceuci

Pierwsze zatrzymania miały miejsce we wrześniu 2017 roku na terenie województwa podkarpackiego. Wówczas w ręce mundurowych trafiły 23 osoby, w tym właścicieli aptek.

- Wobec 19 z nich na wniosek prokuratora sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Funkcjonariusze CBŚP i Straży Granicznej w trakcie przeszukań zabezpieczyli wówczas ponad 200 tysięcy opakowań leków oraz ok.100 kilogramów wyblistrowanych tabletek zawierających pseudoefedrynę – czytamy w komunikacie.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE