Otwierają bagażnik, a w nim KROKODYL! Funkcjonariusze KAS przeżyli szok!

Krokodyl w bagażniku jednego z kontrolowanych aut na granicy Polski z Ukrainą to jedno z najciekawszych odkryć podkarpackich strażników granicznych w ostatnim czasie. Podczas kontroli na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt spreparowanego krokodyla. To chroniony gatunek, zagrożony wyginięciem – poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie mogli przeżyć szok… Spreparowany okaz chronionego gada został wykryty w bagażniku osobowego peugeota. - Jest to krokodyl krótkopyski (Osteolaemus tetrapsis), występujący głównie w Afryce zachodniej i zachodnio-centralnej, chroniony na mocy Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Ochronie, zgodnie z tą konwencją podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty – podkreśliła Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. 44-letni kierowca nie przedstawił spreparowanego gada do odprawy. Nie miał także wymaganego zezwolenia na przywóz okazu CITES, które wystawiane jest przez Ministra Środowiska.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, w związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali okaz do dalszego postępowania.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów. Na al. Kopisto palił się samochód! "Kłęby dymu spod maski" [ZDJĘCIA]

44-latkowi grozi 5 lat więzienia

Rzeczniczka przypomniała, że handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat" – powiedziała.

W ubiegłym roku funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim udaremnili przemyt ponad 15 tys. szt. i 125 kg okazów roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów

Auto spłonęło w centrum Rzeszowa
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE