Krosno: Osadzeni będą pracować w podkarpackich lasach

2021-10-22 13:47
Krosno: Osadzeni będą pracować w podkarpackich lasach
Autor: bertvthul

Możliwość pracy skazanych lub osadzonych przy pracach leśnych w podkarpackich nadleśnictwach zakłada podpisane w czwartek porozumienie między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie i Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie. Jak podkreślił dyrektor okręgowy SW ppłk Krzysztof Kulczycki: praca uczy sumienności, odpowiedzialności, systematyczności, zmniejsza poziom agresji.

Jak zaznaczył dyrektor okręgowy SW ppłk Krzysztof Kulczycki, "Służba Więzienna doskonale zdaje sobie sprawę z roli pracy w procesie resocjalizacji". Dodał, że "blisko 50 proc. osadzonych odbywających karę w podkarpackich jednostkach penitencjarnych jest zatrudnionych". Praca – podkreślił Kulczycki – uczy sumienności, odpowiedzialności, systematyczności, zmniejsza poziom agresji. - Poprawia także status ekonomiczny rodzin osadzonych chociażby poprzez realizowanie obowiązku alimentacyjnego. To wszystko elementy, które mają ogromny wpływ na powodzenie procesu resocjalizacji – zauważył dyrektor okręgowy SW w Rzeszowie. Podkreślił, że "Lasy Państwowe są instytucją, która jest w stanie zaoferować o wiele więcej: projekty edukacyjne, programy resocjalizacyjne, zajęcia kulturalno-oświatowe".

CZYTAJ TAKŻE: Jasło: Mieszkańcy bloku z ul. Metzgera nie wrócą szybko do domów. Na miejscu wciąż trwają prace

Osadzeni będą pracować w podkarpackich lasach

Z kolei dyrektor krośnieńskiej RDLP Marek Marecki powiedział, że "porozumienie daje podstawę pod wspólne działania podejmowane w terenie przez nadleśniczych i dyrektorów zakładów karnych".

- Systematyzuje i porządkuje niektóre sprawy i przyczynia się do pogłębienia współpracy, która lokalnie już w niektórych nadleśnictwach się odbywa. Teraz nadszedł moment, aby przenieść te działania na wyższy poziom – wyjaśnił Marecki.

W podkarpackich zakładach karnych przebywa ok. 3 tys. osadzonych. W różnych formach zatrudnienia uczestniczy prawie połowa z nich. Łącznie jednostki penitencjarne z Podkarpacia realizują ok. 70 umów o zatrudnienie osób pozbawionych wolności na rzecz firm i przedsiębiorstw. RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru wynosi prawie 40 proc.

Wichury w całym kraju. Gałęzie spadają na samochody i chodniki w Toruniu.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE