Ile osób przy wigilijnym stole? Obostrzenia na święta i sylwestra budzą wątpliwości

2020-11-24 11:02 Sylwia Indycka-Rosół
Jakie będą obostrzenia na święta?
Autor: Pixabay

Nie będzie zakazu przemieszczania się na święta Bożego Narodzenia, ale będą limity osób, które będą mogły uczestniczyć w imprezach. Czy na święta będziemy mogli odwiedzać bliskich? Jakie obostrzenia będą obowiązywały? Wyjaśniamy szczegóły.

100 dni solidarności w walce z COVID-19: Obostrzenia w grudniu

Podczas konferencji w sobotę 21 listopada rząd ogłosił nowy plan walki z pandemią koronawirusa w Polsce. Pojawiły się przy tym trzy warianty obostrzeń, które będą obowiązywały zależnie od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. to:

  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Obostrzenia na wigilię i święta Bożego Narodzenia

W czasie świąt Bożego Narodzenia będzie obowiązywał szereg obostrzeń. Dla Polaków z pewnością najważniejsze będą te dotyczące rodzinnych spotkań. Imprezy organizowane w domu będą możliwe, ale z limitem 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

AKTUALIZACJA! Piotr Muller, rzecznik rządu podkreślił, że limit 5 osób nie dotyczy domowników. Oznacza to, że na przykład przy wigilijnym stole mogą usiąść domownicy i pięć dodatkowych osób. 

Obostrzenia na sylwestra

Jeśli liczba zakażeń nie będzie spadać, tzw. etap odpowiedzialności będzie prowadzony także i ostatniego dnia grudnia. Jeśli jednak sytuacja zacznie się poprawiać, wówczas wróci podział Polski na strefy - czerwoną (kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys.), żółtą (kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys.) i zieloną (iedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys.).

Sylwester w strefie czerwonej będzie możliwy na przykład w formie domówki, ale także z limitem 5 osób. Imprezę sylwestrową będzie można za to spędzić np. w teatrze lub kinie. Tu będzie obowiązywał limit 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność - przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie.

Sylwester w strefie żółtej będzie możliwy już poza domem. W zgromadzeniach będzie obowiązywał jednak limit max. 25 osób. W strefach żółtych będzie można już organizować wesela, np. w sylwestra, ale z limitem do 50 osób. Teoretycznie będzie można też wyjechać gdzieś na sylwestra, bo hotele będą działały w strefach żółtych bez ograniczeń.

Sylwester w strefie zielonej będzie podobny do tego w żółtej, ale limit osób na zgromadzeniach i spotkaniach będzie wynosił 100, podobnie na weselach. Tu także będą działały hotele, a wydarzenia kulturalne będą odbywały się z limitem 50 procent miejsc zajętych przez publiczność.

Kwarantanna narodowa nadal możliwa

Co ważne, cały plan może ulec błyskawicznej zmianie. Kwarantanna narodowa wciąż jest możliwa, a przy jej wprowadzeniu możemy spodziewać się między innymi zakazu przemieszczania się czy godziny policyjnej. 

Nowe terminy ferii zimowych

Już wiadomo, że uczniowie wrócą do szkół dopiero po świętach. Zmienia się też termin ferii zimowych - będzie jeden dla wszystkich województw. O szczegółach pisaliśmy w artykule poniżej:

Posłuchaj, co warto wiedzieć o fajce wodnej. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Wolontariusze pomagają starszym osobom