Radomscy onkolodzy namawiają swoich pacjentów do szczepień

2021-01-07 14:00
Radomskie Centrum Onkologii
Autor: Wojciech Wójcikowski

Szczepcie się przeciwko COVID-19 - taki apel wystosowali do swoich pacjentów lekarze z Radomskiego Centrum Onkologii. Walczący z nowotworami są bardziej narażeni na zachorowanie na COVID, większe jest też ryzyko śmierci. Zdaniem onkologów ich pacjenci powinni otrzymać szczepionki bez zbędnej zwłoki.

Szczepić się, czy tez nie? - to pytanie zadaję sobie wielu z nas, w tym osoby walczące z choroba nowotworową. Lekarze pracujący w Radomskim Centrum Onkologii namawiają swoich pacjentów, do tego by skorzystali ze szczepień przeciwko COVID-19.

- Są przynajmniej trzy powody, dla których osoby chore na nowotwory powinny zaszczepić się na COVID-19. Po pierwsze- tak jak wszyscy- chronią się przed zachorowaniem i śmiercią z powodu koronawirusa. Po drugie w ten sposób chronią się przed przerwaniem  leczenia onkologicznego i po trzecie w przypadku zachorowania na COVID-19 pogarszają się rokowania osoby , która ma raka- mówi ​dr Tomasz Lewandowski, zastępca dyrektora ds. medycznych Radomskiego Centrum Onkologii. - Paradoksalnie nasi pacjenci mają mniej obaw związanych ze szczepionką niż osoby zdrowe. Te argumenty , których użyłem przed chwilą trafiają do osób, które przychodzą do naszego szpitala. Pamiętajmy, że kwalifikacji do szczepień dokonuje lekarz  i to on decyduje, kto może przyjąć szczepionkę. Jak na razie najważniejsze działania niepożądane z jakimi mieliśmy do czynienia to wstrząs anafilaktyczny, który jesteśmy w stanie opanować. W każdym punkcie szczepień jest zestaw, który można użyć w przypadku wystąpienia tego rodzaju objawów.

Lekarze przyznają, że osoby chore na raka powinny być zaszczepione bez zwłoki.

- Te szczepienia powinny się odbyć w jednej z dwóch grup, albo pierwszej do której będą należeć seniorzy- chorzy po 65 roku życia, albo w grupie drugiej czyli dla chorych z innymi dolegliwościami. To są pacjenci, którzy bardzo często muszą odwiedzać takie miejsca jak szpitale, gdzie ryzyko zarażenia jest duże dlatego powinni oni zostać zaszczepieni możliwe jak najszybciej - mówi dr. Tomasz Lewandowski.

Radomskie Centrum Onkologii chcę być szpitalem gdzie będą mogły odbywać się szczepienia dla pacjentów z problemami onkologicznymi.