Radom sie wyludnia, w gminach więcej pozwoleń na budowę

2022-01-14 14:54
Budowa, inwestycja
Autor: ZeeChow / Pixabay Jakie plany inwestycyjne ma Olsztyn w 2022 roku?

Miasto traci mieszkańców- zyskuje ich jednak powiat. Coraz więcej osób decyduje się na mieszkanie w pod radomskich gminach. W tym wypadku liczby mówią same za siebie.

2021 rok był kolejnym z dużą ilością wydanych zgód na budowę przez Starostwo Powiatowe w Radomiu. W 2020 roku wydano w sumie 2582 takie pozwolenia, w zeszłym ta liczba była większa

- W ubiegłym roku wydano 3142 pozwolenia na budowę. Z czego ponad tysiąć to były pozwolenia na budowę budynków typowo mieszkalnych- a więc domów jedno i wielorodzinnych. Jednak z przewagą wielorodzinnego. To potwierdza trend, który obserwujemy od kilku lat, że miasto się wyludnia a powiat zyskuje mieszkańców. Najwięcej zgód na budowę wydano w gminie Jedlnia Letnisko- 145, niewiele mniej w gminie Zakrzew- 142, natomiast na trzecim miejscu jest gmina Skaryszew 135 pozwoleń na budowę -mówi Marcin Genca rzecznik starosty radomskiego.

Miasto się wyludnia, jednak mieszkańcy z pod radomskich gmin korzystają z możliwości jakie daje bliskość Radomia

- Trend jest taki, że mieszkańcy wyprowadzają się na tereny podmiejskie, jednak jeżeli brać pod uwagę ich życie, działalność, pracę to nadal są mieszkańcami miasta. Oni żyją w mieście. Ten proces wyludniania nie polega na tym, że miasto traci swoje funkcje. Ludzie nie wyprowadzają się na wieś by pracować na roli, tylko pracują i uczą się w mieście. Sam proces jest szkodliwy dla samego miasta, bo ci ludzie płacą podatki w swoich gminach, albo na rzecz powiatu. Nie dokładają się więc do dróg, szkół, różnego rodzaju instytucji kultury tak jak mieszkańcy miasta - ocenia Łukasz Zaborowski z Radomskiego Towarzystwa Naukowego, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Od 2016 roku liczba mieszkańców Radomia zmniejszyła się o 13 tysięcy osób. Obecnie w mieście mieszka 193 tysiące mieszkańców, zaś w powiecie 150 tysięcy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE