Jak prędkość wpływa na drogę hamowania, a rozmowa na nasza uwagę?

2020-09-18 13:53 Jakub Białczak
Modlin tor
Autor: UMWM

Tego między innymi dowiedzą się kierowcy, którzy wezmą udział w szkoleniu z bezpiecznej jazdy na Torze Modlin. Właśnie ruszyły zapisy.

Zajęcia organizuje samorząd województwa mazowieckiego. Nabór na jednodniowe szkolenia prowadzą WORDy w Siedlcach, Radomiu i Warszawie. Organizatorzy przygotowali w tym roku 440 miejsc dla kierowców w wieku od 18 do 24 lat i powyżej 50. Szkolenia potrwają do 30 listopada. Udział w nich jest bezpłatny. Koszt przeprowadzenia zajęć to około 600 tysięcy złotych.

Szkolenie podzielone jest na dwie części. Teoretyczną i praktyczną. Z teorii uczestnicy zajęć omówią błędy spostrzegania , również te wynikające z używania alkoholu czy narkotyków. Przewidziano też sesje z psychologiem. Praktyka to już jazdy z instruktorem po torze Modlin. Uczestnicy w kontrolowanych warunkach poznają wpływ prędkości na drogę hamowania na nawierzchniach o różnej przyczepności. Na własnej skórze przekonają się też jaki wpływ na koncentrację na drodze ma rozmowa telefoniczna.

Zależało nam na tym, aby specjalistycznymi szkoleniami uświadomić młodych, ale i tych już bardzo doświadczonych kierowców, jak ogromne znaczenie ma nasza kondycja podczas prowadzenia samochodu. Po alkoholu lub innych substancjach psychoaktywnych, po niektórych lekach wsiadanie za kierownicę jest po prostu niebezpieczne. W momencie, gdy nie panuje się nad własnym ciałem, trudno zapanować nad pojazdem – podkreśla Aleksander Kornatowski, p.o. dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Postęp prac przy budowie lotniska w Radomiu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.