Uwaga kierowcy! Od dziś zmiany w przepisach! Sprawdźcie co się zmienia! [AUDIO]

2021-06-01 9:35
man
Autor: Pixabay

To druga już w tym roku nowelizacja ustawy – „Prawo o ruchu drogowym”, która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, a także obliguje kierujących pojazdami do zachowania minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych.

Nowe przepisy zaczynają obowiązywać od 1 czerwca, a największy nacisk kładą na kwestię bezpieczeństwa pieszych na drodze.

Teraz zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych ustawodawca doprecyzował przepisy dotyczące zachowania się kierujących pojazdami, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nie tylko kierowca musi uważać!

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

- Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. - podkreśla Małgorzata Czechowska z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu.

DOPUSZCZALNA PRĘDKOŚĆ NA OBSZARZE ZABUDOWANYM – 50 km/h!

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h, CHYBA, ŻE ZNAKI DROGOWE STANOWIĄ INACZEJ.

Odstęp między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych

Koniec z jazdą na tzw. „glonojada”. Nowe przepisy wyraźnie precyzują odległości, jakie będziemy musieli zachować od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ten (liczony w metrach) będzie musiał być nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu w danej chwili. Więc jeśli poruszamy się z prędkością 100 km/h – odstęp nie może być mniejszy niż 50 metrów. Powyższej zasady rzecz jasna nie stosuje się podczas wyprzedzania.

Źródło: KMP Przemyśl, Ustawa z dnia 25 lutego 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 463).

POSŁUCHAJ O SZCZEGÓŁACH!

Od 1 czerwca zmiany przepisach drogowych. POSŁUCHAJ o szczegółach, mówi Małgorzata Czechowska, z KMP w Przemyślu:
Punkt szczepień populacyjnych w Przemyślu przy ul. Ratuszowej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE