Trudna sytuacja finansowa w POSiR. Radni zadecydują o pomocy finansowej dla ośrodka

2020-08-13 14:27 mj
Przemyśl
Autor: Maciek Jędruch

Na 17 sierpnia została zwołana sesja Rady Miejskiej. Radni będą dyskutować m.in. na temat udzielenia pomocy finansowej Przemyskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Ten po okresie pandemii znalazł się w trudnej sytuacji

Przemyski Ośrodek Sportu i Rekreacji w związku z wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami w funkcjonowaniu obiektów sportowych poniósł spore straty, przez co znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. Od 14 marca nie działały m.in. hala sportowa oraz boiska (do 17 maja), a także basen (do 5 czerwca).

Projekt uchwały gotowy

Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej (6 sierpnia) prezydent Przemyśla Wojciech Bakun złożył wnioski o rozszerzenie porządku obrad o projekty uchwał (te wpłynęły do Biura Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli 4 sierpnia) dotyczących wsparcia finansowego POSiR-u. Projekt zaproponowanej przez Bakuna uchwały dotyczy właśnie dotacji, które miałyby zostać przekazane na poszczególne obiekty POSiR-u. Druga uchwała obejmowała zmiany w budżecie miasta i określenie jak pomoc dla POSiR-u zorganizować.

Radni przełożyli dyskusję na temat POSiR-u

Dzień przed sesją odbyło się spotkanie na temat sytuacji w ośrodku, na którym m.in. była obecna jego dyrektor - Greta Ostrowska oraz główna księgowa. Na spotkanie zaproszeni zostali radni i przewodniczący klubów. POSiR przedstawił kalkulację kosztów, z której wynika, że niezbędne jest zabezpieczenie środków na pokrycie działania ośrodka w wysokości niemal 700 tys. złotych.

- Chcielibyśmy się zapoznać szerzej z danymi, które pani dyrektor [Greta Ostrowska - red.] przekazała. Nie było takiej możliwości. Mamy ponadto pewne wątpliwości co do sposobu przekazywania tych środków, jak również źródła, z którego mają być przeznaczone - powiedział przed głosowaniem wiceprzewodniczący rady Robert Bal.

Balowi odpowiedział radny z Wspólnie dla Przemyśla Marcin Kowalski: - Na wczorajsze spotkanie zostali zaproszeni nie tylko szefowie wszystkich klubów, ale też wszyscy radni i uważam, że zostało wszystko bardzo obszernie wyjaśnione przez panią skarbnik, główną księgową POSiR-u oraz panią dyrektor. Kto był chętny, mógł się ze wszystkim zapoznać - stwierdził.

Porządek obrad głosowaniem radnych, nie został jednak rozszerzony o proponowane uchwały.

Bakun: "szanowni radni - bierzecie odpowiedzialność za życie 65 pracowników POSiR-u"

Wynikiem głosowania nie był zachwycony prezydent Przemyśla. Stwierdził, że przekładanie dyskusji na temat pomocy dla ośrodka może spowodować jego upadłość.

- Przyznam szczerze, że jestem trochę zdziwiony. POSiR, który zatrudnia ponad 60 osób nie miał możliwości skorzystania z żadnego możliwego wsparcia oferowanego w tarczach antykryzysowych - zauważył Bakun. - Służby finansowe podległe pani skarbnik, wygospodarowały pieniądze w budżecie, by POSiR mógł funkcjonować. Szanowni Radni - bierzecie odpowiedzialność za życie 65 pracowników POSiR-u - dodał.

10. Akcja obrączkowania bocianów w powiecie siedleckim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Posłuchaj, dlaczego warto jeść mrożonki. Analizujemy fakty i mity! To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.