Nowa benzyna na stacjach w Polsce. Na E10 nie wszyscy pojeżdżą

2023-01-25 11:55
Nowa benzyna na polskich stacjach. Na E10 nie wszyscy pojeżdżą
Autor: Pixabay.com

Przez nowelizację ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych na stacjach może pojawić się benzyna E10. Ta jest już w sprzedaży np. w Niemczech. Jest o tyle kontrowersyjna, że nie wszystkie samochody z silnikiem benzynowym będą mogły ją zatankować. O tym poinformowało już dawno Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA .

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów ACEA przedstawiło raport dotyczący kompatybilności samochodów różnych marek i modeli względem używania benzyny E10. I jak się okazuje nie wszystkie pojazdy z silnikiem benzynowym są przystosowane do tankowania takiego paliwa. Jak na razie na wprowadzenie takiej benzyny zgodziły się niektóre państwa w Unii Europejskiej. Zaś w Polsce 1 stycznia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustaw o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, która znosi obowiązek sprzedaży na stacjach paliw benzyny E5 (z 5 proc. dodatkiem bioetanolu), jeżeli jednocześnie na tej samej stacji oferowana będzie benzyna E10 (z 10 proc. dodatkiem bioetanolu).

Stacje paliw ostrożne wobec E10

Marcin Łobodziński z portalu „Autokult” postanowił zapytać przedstawicieli sieci sprzedaży paliw o możliwą datę wprowadzania E10 na ich stacjach, a także cenę. Jak czytamy Orlen poinformował, że „na tym etapie prac nie są w stanie określić, jaka będzie cena tego paliwa w stosunku do E5”.

Informacji udzielili także przedstawiciele stacji Circle K, który nie mają w planach wprowadzenia takiej benzyny. Przynajmniej w najbliższym czasie.

- Będziemy obserwować sytuację i bieżącą dostępność w ofercie sprzedaży hurtowej na polskim rynku. O wszelkich zmianach w tym obszarze będziemy informować w odpowiednim czasie – cytuje „Autokult”

Na E10 nie wszyscy pojeżdżą

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) już kilka lat temu informowała, że paliwa z wysokimi biokomponentami mogą być nieprzystosowane do produkowanych silników benzynowych.

Takie marki jak BMW, Mini, Smart, Maybach, Jaguar (samochody po 1992), Land Rover (samochody po 1996), Dacia dobrze zniosą jazdę na E10. Zaś we wszystkich pozostałych markach są pewne wykluczenia, czy związane z rocznikiem, czy z budową silnika. A na liście brakuje przecież takich popularnych w Polsce aut jak: Opel, Skoda, Citroen, VW, Volvo, Seat, Audi i wiele innych. Pełną listę samochodów kompatybilnych i niekompatybilnych znajdziecie »TUTAJ«

Źródło: Autokult.pl

Pobili kontrolera biletów w centrum Krakowa. Policja prosi o pomoc w identyfikacji sprawców
Źródło: Nowa benzyna na stacjach w Polsce. Na E10 nie wszyscy pojeżdżą
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE