ASF

i

Autor: pixabay

Część powiatów z naszego regionu w strefach żółtej i czerwonej. Chodzi o ASF

2020-08-14 14:13

Afrykański pomór świń został ostatnio potwierdzony u dzika na terenie powiatu jarosławskiego. Powiatowi Lekarze Weterynarii - w związku z koniecznością zabezpieczenia gospodarstw, w których utrzymywana jest trzoda chlewna - wydali hodowcom specjalne zalecenia. Czy ASF jest groźny dla ludzi?

10 sierpnia została w Brukseli sporządzona decyzja wykonowcza komisji UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Tam znalazła się Polska, a w tym województwo podkarpackie.

ASF Podkarpacie

W niektórych częściach naszego regionu (chodzi o miasto Przemyśl oraz powiaty przemyski, jarosławski, lubaczowski i przeworski) wprowadzono strefy żółtą i czerwoną. Zobaczcie mapkę poniżej. Strefa żółta to obszar ochronny, czerwona - objęty ograniczeniami.

Mapa ognisk i przypadków ASF oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami:

mapa ASF

i

Autor: wetgiw.gov.pl

Strefa czerwona

Jeżeli gospodarstwo pochodzenia świń jest położone w obszarze zagrożonym, przemieszczanie świń z tych miejsc oraz postępowanie z mięsem pochodzącym od tych świń podlega przepisom określonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. TUTAJ znajdziecie wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii.

Świnie pochodzące z obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) nie mogą być wysyłane bezpośrednio poza terytorium Polski do handlu unijnego i na eksport.Podlinkowany wyżej dokument określa warunki na jakich świnie można przemieszczać na terenie strefie czerwonej oraz poza tę strefę - do innych. Nie jest to jednak zalecane przez GLW.

Strefa żółta

Co do strefy żółtej, czyli obszaru ochronnego - świnie można wywieźć do innego państwa UE. Wymagane jest jednak uzgodnienie tego z władzami weterynaryjnymi tego państwa. Należy też uwzglednić badania dot. choroby Aujeszky'ego (wirusowa choroba zakaźna zwierząt gospodarskich).

Czym jest ASF?

Arykański pomór świń to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek stada -  śmiertelność sięga nawet 100 proc.

Czy ASF jest groźny dla ludzi?

Świnie zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń często wykazują objawy chorobowe podobne do objawów innych chorób (gorączka, wybroczyny, apatia, poronienia, w stadzie mogą wystąpić padnięcia bez innych wyraźnych objawów) - dlatego w przypadku najmniejszego podejrzenia należy zgłosić podejrzenie ASF do właściwego powiatowego lekarza weterynarii celem umożliwienia pobrania próbek w kierunku wykluczenia choroby.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

A po Krakowie biegają konie
Posłuchaj o lekach inkretynowych, które zapobiegają powikłaniom cukrzycy. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków