Historia

Zima z czasów XX-lecia międzywojennego w Poznaniu. Mamy wyjątkowe zdjęcia!

W historii Poznania kilka zim zaznaczyło się bardzo mocno w całym XX wieku. W tym była to jedna zima z Dwudziestolecia Międzywojennego. Była to zima z lat 1928/1929. Jednak pozostałe zimy także wyglądały nieco inaczej, niż te po prawie 100 latach. Mamy archiwalne zdjęcia z Poznania z lat 1927-1935. Na każdym z nich jest biało! Zobaczcie sami!

Zimowa sceneria w Poznaniu

Wczoraj pokazywaliśmy Wam to, jak wyglądała zima w Poznaniu w czasach PRL. Zimy w latach 70, które pokazaliśmy, choć były łagodniejsze, niż w innych dekadach, to jednak widoczny był na ulicach śnieg, znacznie częściej, niż w dzisiejszych czasach. Co tylko potwierdza teorie o ociepleniu klimatu.

Zimy w XX-leciu międzywojennym

Przez 20 lat między I, a II wojną światową jedna zima tak mocno zapisała się w historii polskiej meteorologii. Była to zima przełomu 1928 i 1929, więc 95 lat temu. Wtedy padł też nieoficjalny rekord zimna w Polsce, czyli -45 stopni, a Port w Gdańsku zamarzła w całości. W Poznaniu także to nie była łatwa zima.

Zima w międzywojennym Poznaniu

Mimo, że od tych wydarzeń minęło już prawie 100 lat, mamy dla Was zdjęcia, w których widać to, jak wyglądało życie i Poznań w latach 1927-1935. Już wtedy poznaniacy uprawiali sporty zimowe, jak hokej, czy jazda na nartach, czy na sankach. Zimy te były zdecydowanie częstsze i dłuższe niż obecnie.

Zobaczcie archiwalne, zimowe zdjęcia Poznania z Narodowego Archiwum Cyfrowego

Zima na Podkarpacie przyszła już w listopadzie