Historia

Poznańska zima z czasów PRL. Zobaczcie na archiwalne zdjęcia!

Choć w latach 70. nie było żadnej zimy, która nosiłaby miano "zimy stulecia", to na prezentowanych przez nas fotografiach widać śnieg występujący w listopadzie, oraz kwietniu. Tegoroczna fala mrozów i śniegu z przełomu lat 2023 i 2024 to nic w porównaniu z tym, z czym musieli mierzyć się poznaniacy w czasach PRL. Zobaczcie sami!

Zimy stulecia w Poznaniu

Jeśli chodzi o temperatury, taką zimą stulecia był bez wątpienia sezon 1928/1929, czyli 95 lat temu. Jeśli chodzi natomiast o opady śniegu, to rekordowa była zima 1978/1979, czyli 45 lat temu, gdy w Poznaniu leżała pokrywa śnieżna mająca 29 centrymetrów. Było to dokładnie 20 lutego.

Zima w czasach PRL

Bez wątpienia, w czasach PRL były zimy, które zaczynały się w listopadzie, a kończyły w kwietniu. Zarówno dni śnieżnych, jak i z mrozem było zdecydowanie więcej, niż dzisiaj. Zimy stulecia prowadziły do różnego rodzaju awarii. Jednak np. różnego rodzaju budowy, lub remonty były prowadzone.

Zima w Poznaniu z czasów PRL

Mamy dla Was zdjęcia z zimy 1970 i 1973, kiedy to duże opady śniegu i mróz zawitały do Poznania odpowiednio w listopadzie i kwietniu. Wtedy np. w Parku Sołackim jeżdżono na łyżwach, a na różnego rodzaju pagórkach dzieci zjeżdżały na sankach, czy na nartach.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z Poznania!

Przyszła zima do Lublina. Jest biało i ciągle pada