indyki

i

Autor: fot. pixaby

Uwaga

Wielkopolska. Drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie ostrowskim - do zagazowania jest 175 tys. indyków

2024-02-25 12:21

Potwierdzono drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie ostrowskim. Wirus zaatakował 175 tys. indyków – przekazał w niedzielę PAP wojewódzki lekarz weterynarii Andrzej Żarnecki.

Ognisko choroby potwierdzono w stadzie indyków w powiecie ostrowskim we wsi Gałązki Wielkie. Na godz. 12:00 zaplanowano gazowanie drobiu.

To drugie ognisko ptasiej grypy w powiecie ostrowskim. Tydzień temu we wsi Skrzebowa zagazowano 21 tys. kaczek

Zdaniem wojewódzkiego lekarza weterynarii wybuch ptasiej grypy w powiecie ostrowskim stanowi poważne niebezpieczeństwo, bo w południowej Wielkopolsce jest najwięcej ferm drobiu w Polsce.

Wcześniej w Wielkopolsce – jak poinformował – ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono od początku roku w powiatach: międzychodzkim, szamotulskim i w konińskim.

W związku z zaistniałą sytuacją wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie dotyczące obszarów zapowietrzonych i zagrożonych.

Oznacza to, że w promieniu 3 km od ognisk zostanie utworzona strefa zapowietrzona, w promieniu 10 km – zagrożona

Decyzja pociąga za sobą specjalne procedury dla hodowców, którzy bez zgody powiatowego lekarza weterynarii nie mogą np. sprzedać swojego drobiu lub kupować nowego w celu powiększenia stada.

Lekarz weterynarii apeluje o szczególną ostrożność i rygorystyczne przestrzeganie zaleceń inspekcji weterynaryjnej w zakresie utrzymywania drobiu.

Hodowcom drobiu zaleca się stosowanie odpowiednich środków bioasekuracji minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków, w tym m.in. zabezpieczenie paszy przed dostępem dzikich zwierząt, niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których zwierzęta są utrzymywane, i stosowanie odzieży i obuwia ochronnego w gospodarstwie.

Hodowcy powinni również informować o wszystkich podejrzeniach związanych z wystąpieniem choroby zakaźnej drobiu w ich fermach odpowiednie osoby i instytucje: lekarza weterynarii prywatnej praktyki, urzędowego lekarza weterynarii, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Jednym z głównych powodów rozprzestrzeniania się choroby wirusowej jest wiosenny sezon migracji dzikich ptaków, które roznoszą ptasią grypę, ale nie wykazują typowych objawów choroby, tak jak to jest u drobiu hodowanego przez ludzi.(PAP)

Ptasia Grypa dziesiątkuje populację łabędzi na zatoce puckiej