Poznański czerwiec 56

i

Autor: Wikipedia.org Manifestacja na ul. Czerwonej Armii (obecnie Święty Marcin)

W Poznaniu kulminacja obchodów 65. rocznicy Czerwca '56

2021-06-28 12:58

Poznański Czerwiec zajmuje szczególne miejsce pośród niepodległościowych wystąpień – podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Jego list odczytano w poniedziałek w Poznaniu podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy robotniczego zrywu.

W poniedziałek od rana w miejscach pamięci przy innych pomnikach i tablicach pamiątkowych w Poznaniu odbywają się rocznicowe obchody.

28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina (ZISPO) podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób. Protest w ZISPO rozpoczął się o godz. 6, kiedy to pracy nie podjęła załoga W3. Rokrocznie o tej samej porze, przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych, pod tablicą upamiętniającą "robotniczy protest pracowników Fabryki Wagonów" składane są kwiaty.

Raport z anteny 28.06, godz.10

W ciągu dnia wiązanki składane są w kolejnych miejscach pamięci. Głównym elementem poniedziałkowych obchodów będzie wieczorna uroczystość pod Poznańskimi Krzyżami. W intencji ofiar robotniczego zrywu odprawiona zostanie msza św.

Przed południem uczestnicy obchodów spotkali się m.in. przy Pomniku Poległych w Powstaniu Poznańskim 28-30 czerwca 1956 r.

Jak napisał w odczytanym przy pomniku liście Jan Józef Kasprzyk, bieg polskich dziejów w ostatnich trzech wiekach wyznaczają kolejne powstania i wystąpienia przeciw ciemiężycielom naszego narodu; pośród niepodległościowych wystąpień Poznański Czerwiec 1956 roku zajmuje miejsce szczególne.

Sonda
Czy publikujesz zdjęcia dzieci w Internecie?

"Ów spontaniczny zryw poznaniaków kończy okres powojennych zbrojnych starć z sowieckim okupantem i jego krajowymi poplecznikami. Okres wyjątkowo złowieszczy i ponury, wypełniony przemocą i nierozliczonymi do dziś zbrodniami" – napisał szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jak dodał, Czerwiec był zapowiedzią nowych form walk Polaków o godziwe warunki życia i wolnościowe swobody – buntów z masowym udziałem robotników, których interesy miały rzekomo reprezentować komunistyczne władze naszego kraju. Podkreślił, że doprowadziły one do powstania Solidarności i, w efekcie, do upragnionej wolności.

W uroczystości na ul. Kochanowskiego, przy której w 1956 roku znajdowała się siedziba Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego, brali udział kombatanci, przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści, poczty sztandarowe i wojsko.

Główne obchody rocznicowe rozpoczną się o godz. 19.00 pod Poznańskimi Krzyżami. Wezmą w nich udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu oraz przedstawiciele władz.

28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób. Co najmniej 244 osób cywilnych zostało rannych. Zatrzymanych i aresztowanych było ok. 850 osób.