Tak wyglądał Poznań na przełomie lat 50. i 60. Z LOTU PTAKA [GALERIA ZDJĘĆ]

2021-03-16 15:01

Cyfrowe Repozytorium Lokalne udostępniło na swojej stronie internetowej kolekcję zdjęć Piotra Morsznera. Fotografie przedstawiają Poznań z lotu ptaka w latach 1958-1964.

"Poznań z lotu ptaka" to wystawa zdjęć, którą można podziwiać w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym. Zdjęcia przedstawiają Poznań z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Fotografie pochodzą z kolekcji Piotra Morsznera. Są w bardzo dobrym stanie i pokazują realia historyczne miasta.

Na Starym Rynku w miejscu poważnie zniszczonego w czasie II wojny światowej i rozebranego zaraz po jej zakończeniu Nowego Ratusza trwa budowa Wagi Miejskiej. Na kilku zdjęciach stoją już jej zewnętrzne mury, ale jest tylko szkielet spadzistego dachu. Wagę odbudowywano w latach 1958-60, w stanie, w jakim utrwalono ją na zdjęciach, była na początku 1959 roku. Wśród fotografii znajdują się jednak i takie, na których Waga jest przykryta dachem, czego dokonano w 1960 roku. Różnią się także ujęcia Góry Przemysła – na jednym ze zdjęć widać ruiny zamku królewskiego, a właściwie budynku archiwum wzniesionego przez ostatniego starostę generalnego Kazimierza Raczyńskiego pod koniec XVIII wieku i przebudowanego przez Prusaków. Ta fotografia musiała powstać przed 1959 rokiem, ponieważ w tym roku trwała już odbudowa zamku. Gotowy budynek jest widoczny na kilku innych ujęciach wykonanych najprawdopodobniej na początku lat 60. Stąd wniosek, że lotów, w czasie których dokonano tej wyjątkowej inwentaryzacji Poznania, musiało być kilka.

mówi Danuta Bartkowiak z Cyfrowego Repozytorium Lokalnego. Nie wiadomo, kto jest autorem fotografii. Zdjęcia nie mają żadnych opisów na swoich odwrotach. Zdaniem Danuty Bartkowiak uzyskanie pozwolenia na przelot samolotem nad Poznaniem i wykonywanie zdjęć nie było w tamtym czasie rzeczą prostą. Prawdopodobnie fotograf działał na zlecenie znaczącego promotora.

Cała wystawa jest dostępna na stronie internetowej Cyfrowego Repozytorium Lokalnego [LINK].

Szachoboks. Najdziwniejszy sport na świecie | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #18

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?