Tak wyglądał Poznań na przełomie lat 50. i 60. Z LOTU PTAKA [GALERIA ZDJĘĆ]

2021-03-16 15:01

Cyfrowe Repozytorium Lokalne udostępniło na swojej stronie internetowej kolekcję zdjęć Piotra Morsznera. Fotografie przedstawiają Poznań z lotu ptaka w latach 1958-1964.

"Poznań z lotu ptaka" to wystawa zdjęć, którą można podziwiać w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym. Zdjęcia przedstawiają Poznań z przełomu lat 50. i 60. XX wieku. Fotografie pochodzą z kolekcji Piotra Morsznera. Są w bardzo dobrym stanie i pokazują realia historyczne miasta.

Na Starym Rynku w miejscu poważnie zniszczonego w czasie II wojny światowej i rozebranego zaraz po jej zakończeniu Nowego Ratusza trwa budowa Wagi Miejskiej. Na kilku zdjęciach stoją już jej zewnętrzne mury, ale jest tylko szkielet spadzistego dachu. Wagę odbudowywano w latach 1958-60, w stanie, w jakim utrwalono ją na zdjęciach, była na początku 1959 roku. Wśród fotografii znajdują się jednak i takie, na których Waga jest przykryta dachem, czego dokonano w 1960 roku. Różnią się także ujęcia Góry Przemysła – na jednym ze zdjęć widać ruiny zamku królewskiego, a właściwie budynku archiwum wzniesionego przez ostatniego starostę generalnego Kazimierza Raczyńskiego pod koniec XVIII wieku i przebudowanego przez Prusaków. Ta fotografia musiała powstać przed 1959 rokiem, ponieważ w tym roku trwała już odbudowa zamku. Gotowy budynek jest widoczny na kilku innych ujęciach wykonanych najprawdopodobniej na początku lat 60. Stąd wniosek, że lotów, w czasie których dokonano tej wyjątkowej inwentaryzacji Poznania, musiało być kilka.

mówi Danuta Bartkowiak z Cyfrowego Repozytorium Lokalnego. Nie wiadomo, kto jest autorem fotografii. Zdjęcia nie mają żadnych opisów na swoich odwrotach. Zdaniem Danuty Bartkowiak uzyskanie pozwolenia na przelot samolotem nad Poznaniem i wykonywanie zdjęć nie było w tamtym czasie rzeczą prostą. Prawdopodobnie fotograf działał na zlecenie znaczącego promotora.

Cała wystawa jest dostępna na stronie internetowej Cyfrowego Repozytorium Lokalnego [LINK].

Szachoboks. Najdziwniejszy sport na świecie | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #18

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE