Święta

Tak Dzień Kobiet wyglądał w czasach PRL. Inne święto niż dziś?

2024-03-08 7:26

Dzień Kobiet obchodzony jest w Polsce 8 marca. W czasach PRL kobiety mogły liczyć na specjalne traktowanie oraz ciekawe prezenty w czasie swojego święta. Jak wyglądał Dzień Kobiet przed laty? Z pewnością było to nieco inne święto niż jest dzisiaj.

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909. Jak święto obchodzone było w Polsce?

Dzień Kobiet w Polsce - kiedyś święto inne niż dzisiaj?

W Polsce święto było popularne w okresie PRL. W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki i rajstopy, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”.

Na jakie prezenty przed laty mogły liczyć kobiety w Dniu Kobiet? 8 marca było okazją do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręcznik, ścierka, mydło, kawa. Dzień Kobiet oznaczał także święto w zakładach pracy. Wystrojeni mężczyźni pojawiali się z upominkami dla wszystkich pań. Dzieci w szkołach również wyróżniały w tym momencie pracujące z nimi kobiety - nauczycielki, wychowawczynie i woźne. Świętowanie było obowiązkowe.

W czasach PRL Dzień Kobiet ustanowiono świętem państwowym. Podobnie, jak w świętowaniu takich okazji, jak: Dzień Czynu Partyjnego, Dzień Hutnika, Dzień Drukarza czy Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, chodziło o to, by obywatelki nie zapomniały o przywiązaniu do PRL i miłości do "pokoju i socjalizmu". Świętem państwowym Dzień Kobiet przestał być dopiero w 1993 r.

Dzień Kobiet obecnie - jak mocno różni się od tego w PRL?

Szczególnie starsze osoby przyznają - obecnie Dzień Kobiet znacząco różni się od tego z czasów PRL. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii Północnej, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech, Zambii 

Należy także pamiętać, że jest to dzień upamiętniający walkę o równe traktowanie z uwagi na płeć i tak winien być uczczony.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!