KULTURA

Świetne wiadomości z Warszawy! Malta Festival Poznań nagrodzony GUSTAWEM - najwyższą nagrodą ZASP

2024-02-29 10:31

Kapituła najwyższej Nagrody Związku Artystów Scen Polskich (ZASP) – GUSTAW, przyznawanej za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego, wyłoniła laureata za rok 2023. Nagrodzono Malta Festival Poznań - poinformowano w środę na stronie ZASP-Stowarzyszenia.

GUSTAW - najwyższa nagroda Związku Artystów Scen Polskich. GUSTAW 2023 dla Malta Festival

Jak podkreślono, "po raz pierwszy w historii Nagrody, przyznawanej od 2009 r., nie trafi ona w ręce konkretnego artysty". - Tym razem Kapituła wyróżniła Malta Festival Poznań – jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w tej części Europy – za utrzymywane na wysokim poziomie, od ponad trzydziestu lat, wydarzenie kulturalne prowokujące dyskusje, dotykające istotnych zagadnień dzisiejszej kultury, a przedstawiające publiczności imponujący program teatralny, muzyczny, taneczny i filmowy z udziałem zarówno zespołów alternatywnych, eksperymentalnych, jak i wybitnych twórców światowego formatu - wyjaśniono w informacji.

Nagroda "Gustaw" to najwyższa nagroda ZASP przyznawana za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego. Ustanowiono ją, aby "uczcić pamięć Gustawa Holoubka, jednego z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku, aktora, reżysera, pedagoga, wieloletniego prezesa stowarzyszenia SPATIF, a także honorowego prezesa SPATIF-ZASP".

- Nagroda GUSTAW służy wyróżnieniu tych osób, których dokonania wnoszą znaczący wkład w kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości kultury narodowej lub przyczyniają się do promocji kultury polskiej w świecie - wyjaśniono na stronie ZASP-u. W poprzednich latach laureatami tej nagrody byli, m.in.: Adam Kilian, Ignacy Gogolewski, Kazimierz Kutz, Danuta Szaflarska, Janusz Głowacki, Krystyna Janda, Jerzy Trela, Jan Englert, Anna Polony, Waldemar Dąbrowski, Stanisław Radwan, Marek Waszkiel i Piotr Fronczewski. Nagroda ma charakter honorowy, wyróżnieni otrzymują statuetkę.

Malta Festival w Poznaniu - historia. Poznański festiwal w rękach Dominiki Kulczyk

- Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta powstał w 1991 r. w mieście postrzeganym jako pragmatyczne, skoncentrowane na inwestycjach, rozwoju gospodarczym, charakteryzującym się wysokim poziomem życia mieszkańców. W takim – bynajmniej nieoczywistym kontekście – powstał i sukcesywnie rozwijał się projekt, będący obecnie dojrzałym wydarzeniem kulturalnym jednoznacznie kojarzonym z miastem Poznań - czytamy na stronie wielodyscyplinarnego festiwalu.

W 2015 r. Malta jako jedyny festiwal z Polski i jeden z 12 w Europie otrzymał nagrodę EFFE przyznawaną przez European Festival Association wyróżniający wydarzenia wyznaczające festiwalowe trendy. Jury uznało Malta Festival Poznań za "najbardziej innowacyjny festiwal w Polsce: na początku prezentujący teatr, a od pięciu lat zapraszający czołowych artystów do bycia kuratorami programów wokół wybranych tematów i idei".

Jego dyrektorem przez 33 lata był Michał Merczyński. 33. Malta Festival Poznań pod hasłem "Geografie wyobraźni" odbył się w dniach 28 czerwca - 2 lipca 2023 r. Okazało się jednak, że festiwal wpadł w kłopoty finansowe, a organizacja przyszłych edycji stanęła pod znakiem zapytania.

4 grudnia 2023 r. poinformowano, że Dominika Kulczyk nabyła prawa do marki poznańskiego Festiwalu Malta. - Jednocześnie przejęcie praw do marki Malta Festival Poznań to początek ewolucji formuły festiwalu. Dominantą projektu w jego nowej odsłonie będzie rola kobiety we wszystkich aspektach aktywności, twórczości i wolności - wyjaśniono na stronie festiwalu.

Nową dyrektorką Malta Festival Poznań została iberystka i managerka kultury Karolina Rozwód (wcześniej dyrektorka Teatru Starego w Lublinie).

- Wręczenie Nagrody nastąpi w dogodnym terminie zaproponowanym i uzgodnionym przez Zarząd Główny ZASP z laureatem, któremu gratulujemy życząc dalszych sukcesów - napisano na stronie ZASP-u.