Dzieci na placu zabaw

i

Autor: pixabay.com

Gastronomia

Smaki z przeszłości, do których chętnie wracamy. Czym jest comfort food?

Są takie smaki z przeszłości, do których zawsze chętnie wracamy. Czym jest comfort food? Dlaczego tak chętnie wracamy do dań z dzieciństwa czy z młodości?

Najczęściej z rozrzewnieniem wspomina się kuchnię babci: naturalne składniki, niepowtarzalny smak i wiele wspomnień, które powiązane są z konkretnym jedzeniem. Każdy z nas ma taką potrawę i z pewnością już o niej myśli, gdy czyta ten artykuł.

Comfort food, czyli powrót do przeszłości

Gastronomia znalazła określenie, na ulubione smaki z dzieciństwa lub młodości. Tym samym, gdy sentymentalnie myślimy o konkretnych daniach sprzed lat, nazywamy to mianem comfort food. Jest to przygotowane w tradycyjny sposób danie, które ma dla jedzącego sentymentalne znaczenie.

Comfort food to także wspomnienia z dzieciństwa, powiązane z wakacjami u babci i wspólnym gotowaniem. Czym charakteryzuje się ten rodzaj dań?

Powszechnie uważa się, że comfort food, odznacza się wysoką kalorycznością, a wszystko przez potrawy na słodko. W rzeczywistości dania uznawane za comfort food w Polsce, takie jak budyń, pączki, racuchy, placki ziemniaczane, kopytka lub pierogi, będą zawierać wiele kalorii. Mimo wszystko można trochę poeksperymentować w tym zakresie, by „odciążyć” swoje ulubione dania z dzieciństwa ze zbędnych kalorii.

Jednocześnie pamiętajmy też, że nie wszystko, co jest „comfort” musi być tuczące – dlatego kto nie lubi zupy pomidorowej, zupy ogórkowej, zupy szczawiowej, czy też jesiennej – zupy grzybowej?

Comfort food bywa łącznikiem. Gdzie przygotowuje się podobne potrawy?

Ważne jest by pamiętać, że comfort food to sprawa indywidualna dla danego człowieka, regionu czy państwa. Chociaż niektóre kultury mają wspólny comfort food. Taką potrawą jest na przykład rosół, który przygotowuje się w Wielkiej Brytanii czy w Stanach Zjednoczonych. Kolejne bardzo popularne dania comfort food to pizza, grzanki z serem i keczupem, a w Polsce często znane pod postacią zapiekanki, którą wiele osób pamięta jeszcze z czasów szkolnych. Nie zapominajmy także o czekoladzie – uwielbianej na całym świecie.

Comfort food jest bardzo istotny w gastronomii. Szefowie kuchni, chętnie wprowadzają „sentymentalne dania” do menu. Dzięki temu sprawiają, że goście z radością zaglądają do restauracji, w których wizyta powiązana jest z „podróżą w czasie” do szkolnych lat lub wakacji spędzanych u babci.

Co się dzieje z jedzeniem w "MasterChefie"?