Puszka z dwiema zawleczkami

i

Autor: Studio Nendo

Ciekawostki

Puszka z dwiema "zawleczkami". Japończycy zrewolucjonizują branżę piwną?

Szykuje się rewolucja w branży piwnej! Japońskie studio Nendo, prowadzone przez projektanta Okiego Sato, przedstawiło prototyp puszki, która może zapoczątkować ogromne zmiany w branży piwnej. Rozwiązanie opracowane przez Nendo ma zapewniać „idealną pianę”.

Studio założone dwie dekady temu – w 2002 roku przez Okiego Sato studio Nendo działa w wielu obszarach. Oferuje projekty graficzne oraz projekty wnętrz. Japońska firma współpracowała z wieloma znanymi markami, za co została doceniona w rozmaitych konkursach projektowych.

Puszka, która zrewolucjonizuje branżę piwną?

Pomysł Nendo jest oryginalny i ma pomóc podczas nalewania piwa. Prototyp puszki o innowacyjnej konstrukcji, ma eliminować nadmiar piany trafiającej do kufla ze złotym trunkiem. Jak zapewniają projektanci, to rozwiązanie pozwala osiągnąć tzw. „złotą proporcję” między alkoholem a pianą.

W czym tkwi sekret? Puszka ma dwie ponumerowane „zawleczki”. Firma przeprowadziła badania, z których wynika, że jeśli „zawleczka” nie otwiera całkowicie puszki, powstaje dużo bardziej obfita piana – informuje „Rzeczpospolita”.

Puszka z dwiema zawleczkami. Instrukcja obsługi

Przedstawiciele Nendo uważają, że funkcjonalność wieczka puszki i odległość między „zawleczkami”, mają znaczący wpływ na stopień otwarcia puszki. Tym samym eksperci firmy, którzy odpowiadają za projekt, polecają wszystkim tym, dla których kluczowe są proporcje, by w pierwszej kolejności ciągnęli za „zawleczkę” oznaczoną cyfrą „1”, a następnie nalali trunek do połowy kufla. Po odczekaniu kilku sekund, podczas których częściowo opadnie piana, należy pociągnąć drugą „zawleczkę”, co umożliwi całkowite otwarcie puszki. Pozostałą część piwa można przelać do kufla.

Piana jest niezbędnym i kluczowym elementem piwa. Warto jednak zadbać o proporcje, bo nie ma co ukrywać, gdy jest jej za dużo, trunek nie spakuje już tak samo, a przynajmniej utrudnione jest wtedy dalsze delektowaniem się piwem. Dzieje się tak dlatego, że warstwa piany – o ile ma odpowiednią grubość – działa jak korek, który zapobiega kontaktowi piwa z powietrzem oraz uwalnianiu się aromatu, smaku i nasycenia dwutlenkiem węgla. „Naszym celem było stworzenie puszki, która może wytworzyć kontrolowaną ilość piany, jak w przypadku piwa nalewanego do szklanki w barze czy restauracji” – podkreślają przedstawiciele Nendo.