policja kajdanki

i

Autor: Pixabay

Policja

Przedłużony areszt dla byłego burmistrza Murowanej Gośliny. Będzie mógł wyjść na wolność po wpłacie kaucji!

Sąd nie uwzględnił w środę wniosku obrońców o uchylenie aresztu byłego burmistrza podpoznańskiej Murowanej Gośliny. Oskarżony o korupcję wyjdzie jednak na wolność, jeśli wpłaci w ciągu dwóch tygodni 200 tys. zł poręczenia majątkowego - dowiedziała się PAP.

Wielkopolski burmistrz stanął przed sądem 

We wtorek, 26 września w poznańskim sądzie rozpoczął się proces dotyczący nieprawidłowości, do których miało dojść w latach 2019-2021 w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina.

W akcie oskarżenia byłemu burmistrzowi Dariuszowi Urbańskiemu (zgodził się na publikację pełnego nazwiska – PAP) zarzucono popełnienie łącznie 24 przestępstw, w tym m.in. przyjęcie korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w celu osiągniecia korzyści majątkowej oraz złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych w latach 2020 – 2022.

Zatajony dochód przez burmistrza. Czeka go wysoka kara

Według śledczych Urbański zataił w zeznaniu za 2020 r. uzyskanie 156 tys. zł dochodu. Wraz z byłym burmistrzem na ławie oskarżonych zasiada także 10 innych osób, w tym urzędnicy i przedsiębiorcy.

W czasie wtorkowej rozprawy oskarżony nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i zapowiedział, że zamierza wystartować w przyszłorocznych wyborach samorządowych. Były burmistrz został tymczasowo aresztowany w styczniu ub. roku. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Katarzyna Błaszczak z biura rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Poznaniu przekazała PAP, że w środowym postanowieniu Sąd Rejonowy Poznań - Stare Miasto nie uwzględnił wniosku obrońców Dariusza Urbańskiego o uchylenie tymczasowego aresztowania samorządowca. Sąd przedłużył stosowanie aresztu na okres kolejnych trzech miesięcy, do 27 grudnia 2023 r., dodając jednak zastrzeżenie.

"Środek ten ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe w kwocie 200 tys. zł w razie dokonanie w terminie 14 dni od dzisiaj wpłaty na konto sądu rejonowego" - wskazała Błaszczak. Dodała, że zgodnie z postanowieniem sądu, jeśli były burmistrz wpłaci poręczenie zostanie objęty dozorem policji i zakazem opuszczania kraju połączonym z zatrzymaniem paszportu oraz zakazem jakiegokolwiek kontaktowania się ze współoskarżonymi.

Były burmistrz Murowanej Gośliny został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w styczniu 2022 r. Samorządowcowi przedstawiono zarzuty głównie dotyczące korupcji. Na wniosek śledczych sąd tymczasowo aresztował Dariusza Urbańskiego. Pod koniec stycznia mężczyzna został skazany m.in. za znieważanie funkcjonariusza CBA w czasie jego ubiegłorocznego zatrzymania. Po wyroku samorządowiec zrezygnował z pełnienia funkcji burmistrza Murowanej Gośliny; przedterminowe wybory na to stanowisko przeprowadzono w kwietniu.

Dariusz Urbański był burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do rady miasta Murowana Goślina poparło wówczas ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.

W ostatnim czasie do poznańskiego sądu trafił kolejny akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi - zarzucono mu m.in. seksualne wykorzystanie osoby małoletniej oraz znęcanie się nad członkiem rodziny. Termin pierwszej rozprawy w tym procesie wyznaczono na połowę grudnia.

Sonda
Czy korupcja jest w Polsce dużym problemem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE