Poznański Rower Miejski

i

Autor: ZTM Poznań Poznański Rower Miejski

Poznański Rower Miejski już nie działa. Co zrobić z naszymi pieniędzmi u operatora?

2022-12-05 11:03

Z początkiem grudnia zakończył się sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Co jednak bardziej istotne - zakończył się Poznański Rower Miejski już na dobre. System przestaje działać po prawie 11 latach. Miliony, które co roku Miasto przeznaczało na utrzymanie systemu, zostaną przekazane na rozwój infrastruktury rowerowej. Co zrobić jednak jeśli w systemie nadal mamy swoje pieniądze?

System Poznańskiego Roweru Miejskiego uruchomiono w 2012 roku, by podkreślić, że może on być dobrym środkiem transportu. Chodziło o pokazanie, że jest to ekologiczny, ekonomiczny i zdrowy sposób poruszania się. Cel został osiągnięty, rower stał się codziennym środkiem dojazdu do pracy, domu, na zakupy. Poznań ma najwyższy w Polsce zmierzony udział podróży rowerem. W ciągu kilku lat ruch rowerowy w stolicy Wielkopolski zwiększył się ponad dwukrotnie. Na podstawie danych z liczników rowerowych można oszacować, że przekroczył on już 10% wszystkich podróży po mieście.

Więcej prywatnych rowerów i koniec roweru miejskiego

Wielu mieszkańców Poznania i aglomeracji właśnie ze względu na zdecydowaną rozbudowę i poprawę istniejącej infrastruktury przesiadło się na swoje prywatne rowery. Potwierdza to systematycznie spadające zainteresowanie rowerem miejskim. Obecny sezon jest kolejnym, w którym spada liczba wypożyczeń. Trend ten rozpoczął się w roku 2019, kiedy po rekordowym roku 2018 (blisko 1,70 mln wypożyczeń) zarejestrowano niewiele ponad milion wynajmów. W latach 2020 i 2021 było to odpowiednio 528 i 320 tys. W tym roku (do końca października) wypożyczeń było 284 tys., czyli o blisko 25 tys. mniej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

W momencie kiedy ruch rowerowy w Poznaniu z roku na rok rośnie, a jednocześnie liczba wypożyczeń PRM maleje, widać jasny sygnał, że formuła systemu rowerów miejskich wyczerpuje się. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest  też konkurencja w postaci hulajnóg elektrycznych i skuterów. Na ulicach Poznania znajduje się około 5500 współdzielonych pojazdów elektrycznych - hulajnogi i rowery elektryczne - należących do trzech podmiotów prywatnych.

Koniec Poznańskiego Roweru Miejskiego - co z pieniędzmi na koncie?

W momencie likwidacji systemu w Poznaniu,  zarejestrowani użytkownicy mogą wciąż korzystać z systemów rowerów miejskich w Polsce lub w Europie, których operatorem jest Nextbike. Chcąc wypożyczać rowery, trzeba pobrać aplikację „nextbike by TIER” (środki z PRM zostaną zachowane pod warunkiem zalogowania się w niej danymi z PRM – nr telefonu + PIN). Aplikacja PRM Poznań będzie aktywna do końca 2022 r.

Użytkownicy, którzy  chcą rozwiązać umowę z Nextbike, mogą  to zrobić w następujący sposób:

  • drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected]
  • drogą elektroniczną przez formularz kontaktowy na stronie internetowej
  • listem poleconym na adres pocztowy operatora:  NB Poznań Sp. z o.o., ul. Przasnyska 6B, 01-756 Warszawa

W korespondencji należy podać nr swojego konta, na które w ciągu 14 dni operator jest zobowiązany zwrócić pieniądze,  które się na nim znajdują (opłata inicjacyjna + ew. środki wpłacane w celu wypożyczania rowerów).

Szczegóły tutaj!

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!