Poznań

i

Autor: Maciej Melcer

Poznań wśród najszybciej rozwijających się metropolii!

2020-02-21 16:15

W ostatnich 4 latach Poznań rozwijał się szybciej niż pozostałe polskie duże miasta- wynika z najnowszej edycji raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC.

Na tle wszystkich analizowanych metropolii Poznań ma najlepsze noty w kapitale ludzkim i społecznym. Przyczynia się do tego świetna sytuacja na rynku pracy (bardzo niskie bezrobocie), wysoki poziom wykształcenia ludności, a także jeden z najwyższych (po Warszawie) wskaźnik przedsiębiorczości wyrażony dużą liczbą mikro- i małych firm.

Policjant na piechotę złapał motorowerzystę

- W ciągu ostatnich kilku lat rozwój Poznania wyraźnie przyspieszył. Miasto rozwija się szybciej niż inne metropolie w pięciu z siedmiu badanych obszarów. Metropolia zanotowała wyniki na poziomie średnim lub wyższym we wszystkich kapitałach, a wzajemne sprzężenie pozytywnych tendencji daje nadzieję na dalszy dynamiczny rozwój. Warto też zaznaczyć, że Poznań znajduje się w pierwszej trójce miast pod względem wielkości PKB na mieszkańca.

- mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC, współautor raportu. Dużym atutem Poznania jest m.in. dostęp do parków - na każdego mieszkańca przypada prawie 61 m2 terenów zielonych, czyli 60% więcej niż średnia we wszystkich 12 badanych metropoliach. Jednak są elementy wymagające poprawy. Takie jak zakorkowane ulice.

- Trzeba spowodować żeby ludzie przesiadali się na transport publiczny. Nie dlatego, że muszą tylko dlatego, że rzeczywiście będą mieli znacznie bardziej komfortowo rozwiązany problem poruszania się po mieście. Niż w sytuacji gdy wjeżdżają do centrum swoimi samochodami.

- dodaje Orłowski. Poznań należy do czołówki polskich metropolii pod względem poziomu rozwoju kultury i wizerunku. Mieszkańcy chętnie uczestniczą w festiwalach teatralnych i koncertach, odwiedzają kina, ale też biorą udział w biegach masowych.