Bezdomni

i

Autor: Straż Miejska Inowrocław/fb

Zima

Poznań: Problem bezdomności szczególnie wrażliwy zimą?

2023-11-03 11:04

W Poznaniu zidentyfikowanych jest około 130 miejsc niemieszkalnych, w których przebywa około 150 osób bezdomnych – poinformowały w czwartek władze miasta. Miejsca te przez cały rok są monitorowane przez miejskie służby – jesienią i zimą częściej, niż w pozostałych miesiącach.

Poznań. Na bezdomnych czekają miejsca w schroniskach

Miasto podało też, że w Poznaniu na osoby bezdomne czeka w sumie ponad 300 miejsc w schroniskach. Wiele takich osób decyduje się jednak na przebywanie w pustostanach, szałasach, opuszczonych altanach na działkach, bunkrach. Przez cały rok miejsca te są regularnie monitorowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR). Jesienią i zimą pracownicy MOPR pojawiają się tam częściej, by w razie potrzeby służyć wsparciem.

Od poniedziałku w ramach finansowanego przez miasto programu "Mobilny Punkt Wsparcia" osoby potrzebujące mogą przyjść na ul. Dworcową 1, w okolice Dworca Letniego. Można tam dostać posiłek, środki ochrony osobistej i higieny oraz ciepłą odzież. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 17-19. Dodatkowo w poniedziałki, środy i piątki można tam otrzymać pomoc przedmedyczną.

Miasto podało, że podczas objazdów miejsc niemieszkalnych pracownicy socjalni z MOPR informują o formach pomocy, z jakich mogą skorzystać osoby bezdomne.

Setki osób skorzystało z pomocy. Jak będzie w tym roku

Poznańskie schroniska dysponują ponad 300 miejscami, w tym 30 z usługami opiekuńczymi. Kilkadziesiąt osób znajdzie schronienie w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. Osoby potrzebujące mogą otrzymać ciepły posiłek w jednej z czterech jadłodajni działających na terenie Poznania. Prowadzą je urszulanki, albertynki, franciszkanki i elżbietanki. Każdego dnia siostry wydają około 800 posiłków.

Poznański magistrat poinformował, że w 2022 roku z pomocy MOPR skorzystało ponad 1,4 tys. osób bezdomnych. 600 osobom wskazano miejsce schronienia w placówce, 770 zostało przyjętych do ogrzewalni, w 950 przypadkach ustalono uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Każdy, kto szuka pomocy dla osób w kryzysie bezdomności, może zgłosić się do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR - telefon: 61 878 17 89; mail: [email protected]. Pomocy można też szukać dzwoniąc do punktu interwencji kryzysowej – telefony: 509 111 508 i 516 183 943 oraz na numer straży miejskiej - telefon: 986.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!