bieganie

i

Autor: Pixabay

Poznań Maraton już w niedzielę! Co w tym dniu czeka kierowców?

2022-10-13 10:05

W niedzielę, 16 października, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa biegacze ponownie przebiegną 42,195 kilometra ulicami Poznania. Maraton odbędzie się po raz 21. W związku z biegiem, od godziny 8 do 16, wystąpią utrudnienia komunikacyjne i zamknięcia ulic wzdłuż biegu.

Trasa biegu zostanie wyłączona dla ruchu kołowego w godzinach od 8:00 do 16:00, dodatkowo ulica Grunwaldzka na odcinku od ulicy Szylinga do Roosevelta zamknięta będzie od godziny 06:00. Na poszczególnych odcinkach ulice będą otwierane dla zmotoryzowanych, a jej całkowite otwarcie nastąpi po przebiegnięciu ostatniego uczestnika maratonu.

Wychodząc naprzeciw zmotoryzowanym mieszkańcom Poznania przygotowano poglądową mapę trasy wraz z jej opisem, która może być pomocna przy poruszaniu się po mieście w dniu Maratonu.

Trasę biegu oznaczono cienką granatową linią. Umieszczone na niej podwójne poprzeczne niebieskie kreski oznaczają śluzy, poprzez które będzie można przeciąć trasę biegu. Będą one czynne przed biegiem oraz w momencie, gdy stawka będzie już na tyle rozciągnięta, by bezpiecznie przeprowadzić przejazdy przez trasę.

Grube niebieskie poprzeczne kreski oznaczają miejsca, w których przecięcie trasy Maratonu jest bezkolizyjne i możliwe w każdym momencie trwania biegu. Dotyczą one przejazdów:

  • ulicami Dolna Wilda i Droga Dębińska pod ul. Hetmańską,
  • ulicą Krzywoustego nad Inflancką,
  • ulicą Niestachowską nad Warmińską
  • poprzez węzeł Dąbrowskiego / Polska / Świętego Wawrzyńca (bezkolizyjny wjazd do miasta od ul. Dąbrowskiego jest możliwy tunelem w stronę Świętego Wawrzyńca, a dalej ulicami Żeromskiego i ponownie Dąbrowskiego. Bezkolizyjny wyjazd z miasta taką samą trasą - ulicą Św. Wawrzyńca w stronę Dąbrowskiego).

Zielone linie pokazują propozycję dojazdu do centrum Poznania, dworca kolejowego i Międzynarodowych Targów Poznańskich od strony autostrady A2. Sugerowany dojazd powinien odbywać się poprzez węzły:

  • Luboń (ulicami Dolna Wilda - Piastowska - Droga Dębińska do AWF)
  • Krzesiny (ulicą Krzywoustego do AWF)

Czerwona linia pokazuje bezkolizyjny dojazd do lotniska Ławica. Zalecane jest kierowanie się w stronę ul. Świętego Wawrzyńca (z północnej części Poznania ulicą Niestachowską, a z centrum ulicami Dąbrowskiego i Żeromskiego), dalej ulicą Dąbrowskiego do zjazdu w ul. Nidziańską. Dalej ulicami Nidziańską, Sytkowską, Skalskiego, Przelot do ul. Dąbrowskiego (powrót do skrzyżowania z ul. Polską). Następnie ulicami Polską i Bukowską dojazd do portu lotniczego.

Po przebiegnięciu ostatniego zawodnika, w miarę możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, otwierane będą kolejne odcinki ulic. Najdłużej - do ok. godz. 15.00 - z utrudnieniami należy się liczyć na ulicy Bułgarskiej oraz Grunwaldzkiej (od Bułgarskiej do MTP). Na tym odcinku będzie bowiem przebiegała zarówno początkowa, jak i końcowa część trasy.

W dniu imprezy można korzystać z aplikacji Waze, w której aktualizowane będą na bieżąco utrudnienia w ruchu na trasie 21. Poznań Maratonu.

Więcej informacji o maratonie dostępnych jest TUTAJ.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!