Smog

i

Autor: Unsplash.com

Powietrze w Poznaniu jednym z bardziej zanieczyszczonych na świecie

2022-12-16 9:37

Od czwartku w Poznaniu mamy wyjątkowo fatalne powietrze. Przekroczone są w zasadzie wszelkie normy, jest zakaz palenia w kominkach, nie są zalecane długie spacery na świeżym powietrzu. To jednak nie koniec. W pewnym momencie powietrze było tak złe iż Poznań znalazł się nawet w rankingu miast z największą ilością smogu na świecie - i to bardzo wysokim 5 miejscu wyprzedzając znacznie większe miasta z całego świata.

Poznański magistrat informował, że z powodu odnotowanego w środę przekroczenia wartości 50 µg/m sześc. stężeń pyłów drobnych PM10 oraz "prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia", w czwartek obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych niespełniających wymagań antysmogowych. Stan powietrza nie poprawił się, więc zakaz został potrzymany także na piątek.

Smog w Poznaniu: Powietrze w Poznaniu zanieczyszczone jak nigdzie indziej!

W związku ze smogiem Poznań zyskał niechlubne, piąte miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na całym świecie. Wyżej o godzinie 10:00 w czwartek były tylko Biszkek (Kirgistan), Dhaka (Bangladesz), Wuhan (Chiny) i Taszkent (Uzbekistan). Stężenie szkodliwych pyłów przekraczało w Poznaniu normy Światowej Organizacji Zdrowia nawet o 1000 procent!

Alarmujące zestawienie publikuje na swojej stronie internetowej szwajcarska firma specjalizująca się w ochronie przed zanieczyszczeniami powietrza - IQAir. Ranking śledzić można tutaj! W piątkowy poranek Poznań ponownie znajdował się w czołówce niechlubnego rankingu. Po godzinie 9.00 zajmował 10 miejsce.

Smog w Poznaniu - Ograniczenia w sposobie ogrzewania 

Również w czwartek, 15 grudnia, odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Z tego względu także w piątek, 16 grudnia, obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu. Ograniczenia dotyczą osób posiadających drugie źródło ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu.

Głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych (węgla i drewna). Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają warunki meteorologiczne, m.in. wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, niewielki wiatr lub jego brak. Utrzymujące się niekorzystne  warunki sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło (np. kominek) znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!