Dron / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

i

Autor: Pixabay Dron / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Posiadasz drona w swoim domu? Musisz go koniecznie ZAREJESTROWAĆ! Czeka cię też szkolenie

2021-02-05 11:32

Od początku tego roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące dronów. Od teraz są one ujednolicone dla całej Europy. Jakie zaszły zmiany? Przede wszystkim każdy kto posiada drona cięższego niż 250 gramów, lub takiego który posiada kamerę – musi go zarejestrować. Sprawdź na stronie Eski jak tego dokonać.

Co się zmienia?

Od teraz, każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i zdać test online. Dotychczasowe krajowe prawo zastąpią nowe przepisy, które jednocześnie wchodzą w życie we wszystkich państwach Unii Europejskiej. W Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, dlatego Urząd Lotnictwa Cywilnego startuje z kampanią informacyjną „Miej drony pod kontrolą”. Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób latających hobbystycznie.

- Jesteśmy w światowej czołówce państw, które z powodzeniem wdrażają systemy dronowe. Potencjał bezzałogowych statków powietrznych szczególnie widoczny jest w czasie pandemii. Już dzisiaj w Polsce drony są wykorzystywane m.in. w transporcie medycznym i innych ważnych dla gospodarki usługach. Nowe przepisy pozwolą ten rozwój jeszcze przyspieszyć a w efekcie polepszyć jakość życia Polaków” -mówi Marcin Horała, wiceminister Infrastruktury.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Policja za pomocą drona przemawia do wędkarzy na lodzie

Święta kościelne. Czy znasz najważniejsze daty?

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzimy Trzech Króli?

Latam hobbystycznie, gdzie mam się zarejestrować i jak zdać egzamin?

Operacje bezzałogowymi statkami powietrznymi będą sklasyfikowane w oparciu o ich stopień ryzyka. Powstaną 3 kategorie lotów: otwarta (operacje o najniższym stopniu ryzyka), szczególna (operacje o średnim ryzyku) oraz certyfikowana (operacje o stopniu ryzyka porównywalnym do lotnictwa załogowego). Każdy, kto będzie chciał latać dronem o masie powyżej 250 g lub dronem posiadającym kamerę, zgodnie z wymaganiami kategorii otwartej, będzie musiał zarejestrować się, przejść szkolenie i test on-line na stronie drony.ulc.gov.pl. Operacje w kategorii otwartej mogą być wykonywane tylko w zasięgu wzroku pilota lub obserwatora, do maksymalnej wysokości 120 metrów. Wymagane jest również poszanowanie prywatności innych osób oraz zachowanie bezpiecznej odległości między dronem a innymi osobami, zwierzętami oraz statkami powietrznymi.

Mam drona, gdzie mogę nim latać?

Istnieją dwa proste sposoby na sprawdzenie gdzie można latać dronem w Polsce. Odwiedzając stronę Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, na której pokazana jest mapa przestrzeni powietrznej lub pobierając aplikację DroneRadar. Aplikacja ta dostępna jest za darmo i jej obsługa jest bardzo. Wpisujemy w nią parametry swojego drona - aplikacja w miejscu w którym się znajdujemy poinformuje nas czy w tym miejscu możemy latać, czy przestrzeń powietrza jest wolna, czy nie znajdują się tutaj strefy w których latanie jest zabronione.

Przypominamy, iż latając hobbystycznie, nasza wysokość lotu nie może przekroczyć 120 metrów. Podczas lotu zapewniona powinna być także bezpieczna odległość od osób oraz lot nie przebiega nad zgromadzeniami osób. Nie możemy więc, bez specjalnych dodatkowych uprawień, filować protestów, marszów itd.

Zaznaczmy, iż każdy kto posiada drona musi go zarejestrować. Jednak tak naprawdę nie rejestrujemy samego drona, tylko rejestrujemy osobę jako operatora. W praktyce wygląda to tak, iż musimy wejść na stronę ULC, zarejestrować się jako operator. Po przejściu szkolenia i zdaniu egzaminy (możemy wypełniać go nieskończoną ilość razy), otrzymujemy numerek, który naklejamy lub piszemy na swoim dronie, lub dronach. Jeden numer przypisany jest do jednego operatora.

Operatorem drona może zostać osoba która ukończyła 14 rok życia.