Poruszają się na wózkach - wystartowali w biegu Wings for Life. Takie cuda w Poznaniu!

2021-05-10 18:30
​Piotr Pawłowski z rehabilitantką
Autor: Ewa Stefanowicz

Wings for Life to biegowa impreza charytatywna znana na całym świecie. Sportowcy z Poznania także brali w niej udział. Na szczególną uwagę zasługuje para uczestników. ​Piotr Pawłowski i Krzysztof Kupidura na co dzień poruszają się na wózkach inwalidzkich. Mogli wystartować w biegu dzięki wsparciu rehabilitantek i technologii. Umożliwiły im to egzoszkielety. Co to takiego?

Wings for Life World Run'2021 to bieg charytatywny, w którym mogą uczestniczyć biegacze z całego świata. Na szczególną uwagę zasługuje dwójka uczestników. Na co dzień poruszają się na wózkach, lecz wzięli udział w biegu Wings Of Life. Takie cuda miały miejsce na boisku AWF w Poznaniu w minioną niedzielę. ​Było to możliwe dzięki egzoszkieletom. To roboty, które utrzymują ciało w pionie, a dzięki silnikom ruszają nogami pacjenta.

ESKA XD #022 - LODY EKIPY, Promyk nadziei, odchudzanie po lockdownie, rekordowe mandaty

Osoby z niepełnosprawnościami w biegu Wings for Life

Technologia może zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Możliwość chodzenia, po wielu latach spędzonych na wózku to niesamowite doświadczenie. ​Piotr Pawłowski i Krzysztof Kupidura przy wsparciu swoich rehabilitantek pokonali kilkaset metrów o własnych siłach! No, prawie... Nieocenionym wsparciem były egzoszkielety.

To roboty, które utrzymują ciało w pionie, a dzięki silnikom ruszają nogami pacjenta. Egzoszkielet może przejąć pełną kontrolę nad ciałem lub tylko wspierać poruszanie, stymulując nogi do pracy.

Posłuchajcie relacji ​Piotra Pawłowskiego:

Posłuchaj całej rozmowy z ​Piotrem Pawłowskim

W biegu brał udział także Krzysztof Kupidura. Na co dzień pomaga mu mama - Grażyna Kupidura:

Posłuchaj całej rozmowy z Krzysztofem Kupidurą

Egzoszkielety są wykorzystywane w komercyjnych rehabilitacjach od niedawna. To wciąż bardzo kosztowna terapia. Piotr i Krzysztof korzystają z niej w Centrum Technologicznie wspieranej Rehabilitacji na Wildzie. Chętni mogą odbyć tam pierwszą kwalifikacje - czyli obejrzeć i przymierzyć egzoszkielet, za darmo.

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE