praca

i

Autor: canva

Rynek pracy

Polacy pracują prawie najwięcej w Europie? Statystyki wszystko mówią

2024-03-18 13:05

Polacy znajdują się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Europie - tak wynika z raportu udostępnionego przez holenderską uczelnię z Groningen. Tylko jeden naród pracuje więcej niż my. Na przeciwległym biegunie znajdują się natomiast takie państwa jak Dania, Niemcy czy Norwegia.

Ile godzin w ciągu roku pracują Polacy? Jesteśmy na europejskim podium

Uniwersytet w holenderskim Groningen przygotował mapę na której pokazano, godziny pracy ludzi w danym kraju. Wielkiego zaskoczenia okazuje się, że nie ma. W ujęciu rocznym Polacy pracują naprawdę wiele godzin - ponieważ aż 2023. Więcej od Polaków pracują tylko Gracy, który przebijają nas o trzy godziny. Podium zamyka Rosja. Przeciętny obywatel tego kraju pracuje w ciągu roku 1965 godzin.

Co warto podkreślić, zestawienie nie uwzględnia dni wolnych od pracy oraz dni urlopowych!

W jakich krajach pracuje się natomiast najmniej? Na przeciwległym biegunie od Grecji i Polski znajdują się takie państwa jakHolandia, Norwegia, Dania, Niemcy i Szwajcaria. Tutaj roczny czas pracy waha się od 1300 do 1400 godzin.

Należy pamiętać, że liczba przepracowanych godzin niekoniecznie oznacza większy wynik ekonomiczny. Jak widać na mapie wydajności pracy, pracownicy w krajach takich jak Dania, Szwajcaria i Norwegia wytwarzają znacznie wyższy produkt PKB w ciągu jednej godziny. Praca w większej liczbie godzin nie koreluje z większą wydajnością. 

Czy w Polsce doczekamy się krótszego tygodnia pracy?

Czterodniowy tydzień pracy to marzenie wielu Polaków. Liczne badania socjologiczne wskazują, iż mieszkańcy naszego kraju narzekają na przemęczenie wywoływane pracą i popierają skrócony tydzień zobowiązań zawodowych. W 2022 roku w Sejmie pojawił się projekt ustawy, którego autorzy zaproponowali cztery dni pracujące i trzy dni weekendu. Nowy wolny dzień miałby wypadać w piątek. Dzięki temu Polacy zaczynaliby wolne już w czwartkowe popołudnie ew. wieczór.

Ustawa daje masę plusów, przede wszystkim szansę na odpoczynek, więcej czasu dla rodziny i bliskich oraz możliwość załatwienia własnych spraw. Ponadto pomoże to uchronić się przed wypaleniem zawodowym, które dokucza wielu ludziom. Warto też zwrócić uwagę, że czterodniowy tydzień pracy wpłynie na zwiększenie wydajności pracowników. Polska w tej materii nie jest jednak pionierem. Decyzje w tym kontekście podjęto już w innym miejscu. Tydzień pracy skrócili już w niektórych sektorach m.in. Austriacy, Belgowie, Duńczycy i Szwajcarzy

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Jakie są najbogatsze gminy w Wielkopolsce 2024? Zobacz w naszej galerii!