Pizze grozy serwowane na świecie? Tak twierdzą Włosi!

i

Autor: pixabay.com/px_steven_be zdjęcie ilustracyjne

ŚWIAT

"Pizze grozy" serwowane są w lokalach na świecie. Włoscy producenci żywności biją na alarm!

2023-12-08 7:31

- “Pizze grozy” serwowane są w lokalach na świecie - alarmują włoscy producenci żywności. Jako przykłady największych anomalii wymieniają pizze z mięsem zebry albo węży, ananasem, bananem czy jogurtem.

Sondaż włoskiego związku rolników i producentów żywności Coldiretti. Jakość pizzy na świecie

- 36 procent Włochów przyznało, że za granicą zdarzyło im się natknąć na pizzę wręcz niejadalną; z powodu fatalnego ciasta, jego wypieku lub dodatków - to wynik sondażu przeprowadzonego dla włoskiego związku rolników i producentów żywności Coldiretti.

Rezultaty analiz na temat tego, co wypiekane jest na świecie, działacze organizacji przedstawili w Neapolu w związku z szóstą rocznicą wpisania na listę dziedzictwa UNESCO sztuki wypieku tamtejszej pizzy, uważanej tradycyjnie za najlepszą.

W wiosce Coldiretti wśród straganów z produktami rolnymi i artykułami spożywczymi otwarto stoisko pod nazwą "Pizzeria Grozy". Piętnowane są tam liczne przykłady odstępstw od włoskiej tradycji i najbardziej osobliwych wariantów wypieków.

Klasyczna włoska pizza. Czym są "pizze grozy"?

Jak zaznaczył związek, klasyczna włoska pizza, czyli najczęściej w wersji z sosem pomidorowym i mozzarellą, nie może zaznać spokoju, bo w natarciu w lokalach na świecie są placki z "niemożliwymi wręcz dodatkami". Są wśród nich ananasy, będące od dawna utrapieniem miłośników oryginalnej margherity, ale także: mięso kangura, zebry, węży, świerszcze, kurczak tandoori w jogurcie oraz konopie.

Z zaprezentowanego sondażu wynika też, że ponad jedna czwarta Włochów nie miała odwagi zjeść pizzy za granicą. Zadowolonych było 26 procent ankietowanych.

Obrona oryginalnej włoskiej pizzy. Popularność pizzy we Włoszech

- Zagwarantowanie oryginalności receptur i przestrzeganie zasad sztuki przygotowania pizzy oznacza również obronę dania, stanowiącego integralną część naszej tradycji, zagrożonej przez szerzenie się podrabianych włoskich produktów - oświadczył prezes Coldiretti Ettore Prandini.

Podczas inicjatywy obrony oryginalnej włoskiej pizzy odnotowano, że w Italii jej konsumpcja w ciągu ostatniego roku wzrosła o 14 procent. Jak się zauważa, przysmak ten okazał się doskonałym remedium zwłaszcza w okresie drożyzny.

Według danych związku w 121 tysiącach lokali, we Włoszech wypieka się rocznie 2,7 miliarda pizz.

QUIZ o pizzy

Pytanie 1 z 10
Skąd nazwa pizzy "margherita"?