panele wodorowe

i

Autor: Canva zdjęcie poglądowe

Ekologia

Panele wodorowe to będzie hit w Niemczech! Zastąpią fotowoltaikę?

Jest to dużo tańsza opcja od fotowoltaiki, mają podobny do nich kształt. Chodzi o panele wodorowe. Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe opracowali technologię, która dzięki promieniom słonecznym rozszczepia wodę, produkując wodór. Panele polimerowe mają mieć na sobie warstwę aluminium, która ma zapewniać wysoki poziom odbicia promieni słonecznych.

Sukces niemieckich naukowców w sprawie pozyskiwania prądu

Niemieccy naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe ogłosili, że już wkrótce fotoreaktory mogą zastąpić klasyczną fotowoltaikę. Przede wszystkim mają generować niższe koszty. Fotoreaktory mają wykorzystywać fotokatalizatory do rozszczepiania wody, produkując wodór.

System poboru energii oparty na fotosyntezie

Tak, jak rośliny, pobierające energię słoneczną za pomocą fotosyntezy, tak mają zachowywać się fotoreaktory. Mają one składać się z katalizatora i substancji niezbędnych, by przeprowadzić reakcję chemiczną, prowadzącą do powstania prądu.

Jak wygląda nowy fotoreaktor?

Fotoreaktor ma równoległe kanaliki reakcyjne. Każdy z nich ma koncentrator w kształcie litery "V", oraz do tego wnękę rurową. Panele pokryte są aluminium, dzięki czemu pobieranie energii słonecznej będzie znacznie łatwiejsze. Wstępne szacunki kosztów postawienia takiego reaktora mają wynosić zaledwie 22 dolary za metr kwadratowy.

Fotowoltaika na balkonie