Oszczędności w kolejnym wielkopolskim mieście! Odbije się to na iluminacjach świątecznych

i

Autor: pixabay.com - zdjęcie poglądowe Oszczędności w kolejnym wielkopolskim mieście! Odbije się to na iluminacjach świątecznych

Oszczędności w kolejnym wielkopolskim mieście! Odbije się to na iluminacjach świątecznych

2022-10-12 11:29

Wysokie ceny prądu dają się we znaki samorządom terytorialnym w Polsce. Tym razem Gniezno (woj. wielkopolskie) zaczyna systematycznie wprowadzać program oszczędnościowy. Dotyczy on m.in. iluminacji świątecznych.

Ceny prądu są coraz wyższe. Wiele miast decyduje się na cięcie kosztów. W niektórych miejscowościach są wyłączane lub ograniczane oświetlenia uliczne czy też budynków. Podobnie będzie w Gnieźnie. - Od początku grudnia wyłączone będzie oświetlenie zewnętrzne zabytkowych kościołów w centrum Gniezna: św. Michała, św. Trójcy, św. Jana i oo. Franciszkanów. Czas oświetlenia katedry będzie skrócony, od zmierzchu do godz. 23:00, a nie do 1:30, jak to było do tej pory. Wyłączone będzie również oświetlenie budynków użyteczności publicznej, czyli Urzędu Miejskiego oraz Szkół Podstawowych nr 2 i 6 - informują przedstawiciele Gniezna.

Dlaczego dopiero od grudnia? Ma to związek z warunkami zawartej obecnie umowy na dostawy prądu. - Niewykorzystanie zamówionej wcześniej energii elektrycznej na odpowiednim poziomie narazi bowiem miasto na kary umowne. Tak więc ograniczenie oświetlenia dopiero od 1 grudnia spowoduje faktyczne oszczędności - wyjaśniają urzędnicy.

Iluminacje świąteczne w Gnieźnie

Program oszczędnościowy obejmuje także ograniczone do minimum iluminacje świąteczne oraz oprawę Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Ceny energii w Gnieźnie

Ceny energii elektrycznej rosną drastycznie. Jakiś czas temu unieważniony został przetarg na zakup prądu na potrzeby Miasta Gniezna w latach 2023 i 2024. Cena opiewała na kwotę 21,4 mln zł. - Dla porównania w 2021 i 2022 była ta kwota 4 mln zł - wyjaśniają urzędnicy.

Kolejny przetarg Miasto Gniezno rozpisało już tylko na 2023 r. i obecnie czeka na oferty.

Jak ogrzewać dom energią elektryczną? 7 sposobów. Z węgla na prąd