Ostrzeżenie hydrologiczne dla Wielkopolski

i

Autor: pixabay.com/Chraecker zdjęcie ilustracyjne

POGODA

Ostrzeżenie hydrologiczne dla Wielkopolski: wezbranie rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych

2024-02-24 15:03

IMGW-PIB wydał ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dla południowych obszarów Wielkopolski. W najbliższych godzinach prawdopodobne jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na Baryczy bez Orli i Polskiego Rowu oraz Prośnie.

Ostrzeżenie hydrologiczne w Wielkopolsce. Co nam grozi?

- Spływ wód opadowych powoduje w zlewni górnej Baryczy wzrosty stanów wody w strefie wody wysokiej, powyżej stanów ostrzegawczych w Odolanowie na Baryczy oraz w Bogdaju na Polskiej Wodzie. Istnieje także możliwość przekroczenia stanu ostrzegawczego w Odolanowie na Kurochu - zaznacza w komunikacie IMGW-PIB. Komunikat obowiązuje do 9:00 w niedzielę. Prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznego zjawiska oceniono na 90 procent.

Drugie ostrzeżenie dotyczy trzech województw: wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Mowa o rzece Prosna. - W związku ze spływem wód opadowych na górnym i środkowym odcinku rzeki Prosny prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym w Gorzowie Śląskim oraz przekroczenie stanu ostrzegawczego na stacji hydrologicznej Mirków - czytamy w komunikacie. Ostrzeżenie obowiązuje do 15:00 w niedzielę, a prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznego zjawiska również oceniono na 90 procent.

Poziom Warty w Poznaniu najwyższy od lat. Warta i Cybina zalewają pobliski teren