MIASTO

Poziom Warty w Poznaniu najwyższy od lat. Warta i Cybina zalewają pobliski teren [ZDJĘCIA]

2024-02-21 20:28

Poziom Warty w Poznaniu przekroczył poziom ostrzegawczy. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie powinno jednak dojść do stanu alarmowego. Miasto przygotowuje się na każdą ewentualność. O zachowanie ostrożności proszeni są również poznaniacy i poznaniaki.

Poziom Warty w Poznaniu. Poziom ostrzegawczy przekroczony

Warta w Poznaniu notuje najwyższy stan od lat. We wtorek na wodowskazie można było odczytać wartość 417 cm. Poziom ostrzegawczy na Warcie w Poznaniu to 400 cm. Choć do stanu alarmowego - 500 cm - jeszcze sporo brakuje, wielu poznaniaków z niepokojem spogląda na rozlewające się po okolicy Wartę i Cybinę. Miasto zapewnia, że jest przygotowane na każdą ewentualność.

- Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UMP prowadzi już przegląd stanu magazynu przeciwpowodziowego. Jest on wyposażony w odpowiednią liczbę worków, łopat, taczek, łodzi, rękawów przeciwpowodziowych oraz plandek do uszczelniania wałów i pomp. Współpracujący z Miastem strażacy zawodowi i ochotnicy posiadają również łodzie i pontony. Nowoczesny magazyn, w którym znalazł się potrzebny sprzęt, powstał przy okazji budowy nowej strażnicy przy ul. Lotniczej na Woli. Obiekt został oddany do użytku w 2020 r. - mówią urzędnicy.

Jaki jest poziom Warty w Poznaniu? Czy Poznaniowi grozi powódź? Wartostrada częściowo zamknięta

W stolicy Wielkopolski obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. IMGW uspokaja jednak, że aktualnie mamy do czynienia z kulminacją, a w ciągu najbliższych dni poziom wody w rzece nie powinien rosnąć, a nawet może zacząć powoli się obniżać.

Tak rzeczywiście się dzieje: w środę południe Warta w okolicach mostu św. Rocha miała 415 cm, czyli o 2 cm mniej niż we wtorek.

- Miasto podjęło kroki w celu zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa. Już w zeszłym tygodniu z użytku wyłączono fragmenty Wartostrady. Chodzi o części najniżej położone, znajdujące się po obu stronach rzeki, od okolic mostu Królowej Jadwigi po most Chrobrego, a także odcinek wzdłuż Cybiny w rejonie Bramy Poznania oraz fragmenty położone na wysokości os. Piastowskiego i w okolicach ulic Piastowskiej i Bielniki. Przy części zjazdów na Wartostradę oraz w kilkunastu punktach na trasie ustawione są barierki i znaki zakazu ruchu. Zdemontowano również część tzw. małej architektury w postaci ławek, oświetlenia i monitoringu wizyjnego - czytamy na miejskiej stronie.

Urzędnicy apelują do poznanianek i poznaniaków o stosowanie się do komunikatów, a także zachowanie ostrożności, m.in. niezbliżanie się do zalanych terenów w celu zrobienia zdjęcia. Przestrzeganie zakazu ruchu na Wartostradzie będzie monitorować straż miejska i policja

Poziom Warty w Poznaniu najwyższy od lat. Zobaczcie zdjęcia!