Poznań

i

Autor: Unsplash

Od niedzieli wystawa „Poznański fotograf Sally Jaffé”

2021-11-08 7:40

Żyjący na przełomie XIX i XX w. Sally Jaffé tworzył fotografie artystyczne i naukowe, dokumentował zabytki Poznania i utrwalał widoki miasta. Z jego dorobku ocalało niewiele, a on sam został niemal zupełnie zapomniany – jego postać przypomina wystawa w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu.

Wystawę „Poznański fotograf Sally Jaffé” można oglądać od niedzieli. Jak powiedziała PAP kuratorka wystawy Ewa Hornowska, ten żyjący na przełomie XIX i XX wieku poznański fotograf amator miał na swym koncie udział w licznych prestiżowych wystawach fotograficznych w Europie, na których zdobywał nagrody i wyróżnienia. Tworzył fotografie artystyczne i naukowe, dokumentował zabytki Poznania i utrwalał widoki miasta; zajmował się organizacją wystaw, był fundatorem nagród, a także wynalazcą - skonstruował urządzenie do wywoływania negatywów, które uzyskało patent m.in. w Austrii i USA.

„Sally Jaffé był też czynnym uczestnikiem życia kulturalnego i naukowego Poznania oraz społecznikiem, zasłużonym zwłaszcza dla kultury. Z jego dorobku ocalało niestety niewiele, a on sam został niemal całkowicie zapomniany” - zaznaczyła.

Hornowska w rozmowie z PAP podkreśliła, że impulsem do poszukiwania informacji o Sally Jaffé były fotografie, które odkryła w muzealnej bibliotece.

„Natrafiłam na nie przy okazji kwerendy dotyczącej fotografii w ogóle, w zasobach bibliotecznych i one tak odbiegały od reszty odnalezionych fotografii, od tego wszystkiego, co w ogóle wiemy o fotografii poznańskiej, że nie ukrywam, że wprawiło mnie to w osłupienie, że takie fotografie przetrwały do naszych czasów” – zaznaczyła.

Wystawie towarzyszy książka, monografia poświęcona postaci Sally’ego Jaffé – także autorstwa Ewy Hornowskiej, w której autorka podejmuje się odtworzenia biografii i działalności artystycznej Sally’ego Jaffé na podstawie informacji ze źródeł archiwalnych i ze wzmianek pojawiających się o nim w ówczesnej prasie. W monografii zamieszczone zostały także wszystkie odnalezione fotografie Sally’ego Jaffé.

Wystawę „Poznański fotograf Sally Jaffé” w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu można będzie oglądać do 30 stycznia.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE