Mobilni rekruterzy WOT wyruszą w teren

i

Autor: 2LBOT/WOT Mobilni rekruterzy WOT wyruszą w teren

Od momentu wybuchu wojny rośnie zainteresowanie służbą w WOT w Wielkopolsce.

2023-03-13 10:33

Około stu kolejnych osób zdecydowało się zostać żołnierzami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (12 WBOT). Rekruci rozpoczęli właśnie szkolenie podstawowe w 151. batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie (Lubuskie) – poinformowała oficer prasowa 12 WBOT por. Anna Jasińska-Pawlikowska.

- W piątek rekruci rozpoczynają nowy rozdział życia – 16-dniowe szkolenie podstawowe. Od wybuchu wojny na Ukrainie, zainteresowanie służbą w WOT znacznie wzrosło. Widać to podczas kolejnych szkoleń podstawowych. W tym roku to trzeci nabór do naszej brygady – dodała por. Jasińska-Pawlikowska.

Kandydaci na terytorialsów ponad dwa tygodnie spędzą na poznawaniu podstaw rzemiosła wojskowego i swojego etatowego sprzętu wojskowego. Pierwszego dnia, przekraczając bramę jednostki, rekruci pobierają sorty mundurowe i sprzęt niezbędny do szkolenia.

Podczas szkolenia instruktorzy i dowódcy zaznajomią rekrutów m.in. z podstawami taktyki, topografii, pierwszej pomocy medycznej na polu walki, a także z posługiwania się bronią. W 14. dniu szkolenia, ochotnicy stawią czoła egzaminowi z tzw. pętli taktycznej.

- Jeśli pomyślnie przejdą sprawdzian, czeka ich uroczysta przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się w Gorzowie Wlkp. Na tym szkolenie jednak nie kończy się. Od chwili wypowiedzenia słów roty, terytorialsi zobowiązani są do odbywania obowiązkowych ćwiczeń rotacyjnych raz w miesiącu – dodała Jasińska-Pawlikowska.

Podczas szkoleń rotacyjnych żołnierze WOT doskonalą umiejętności, a pełnie wyszkolenie żołnierza tej formacji zajmuje trzy lata. W pierwszym roku jest to szkolenie indywidualne, w drugim specjalistyczne, natomiast ostatnim etapem jest szkolenie zgrywające pododdziały.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE