11 LISTOPADA

Obchody Święta Niepodległości w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski uczczono 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

2023-11-11 18:23

105 lat temu Polska odzyskała niepodległość i wróciła na mapę Europy. Tym razem kulminacyjny punkt poznańskich obchodów odbył się na Łęgach Dębińskich (Park Jana Pawła II). Była defilada i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Nie zabrakło także wojskowej grochówki czy tradycyjnej w Poznaniu gęsiny. Prym wiodły dwa kolory - biel i czerwień.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Poznaniu

Główne poznańskie obchody związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizował wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Obecni byli także m. in. marszałek Marek Woźniak oraz prezydent Jacek Jaśkowiak wraz ze swoim zastępcą Mariuszem Wiśniewskim.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się o 9:00 od mszy świętej w Farze Poznańskiej. Następnie zainteresowani przedostali się na Łęgi Dębińskie, do parku im. Jana Pawła II. Tam od 10:35 występowała Orkiestra Miasta Poznania przy Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Poznaniu. Młodzi harcerze rozdawali najmłodszym białe i czerwone balony oraz flagi Polski ufundowane przez wojewodę.

Część oficjalna rozpoczęła się o 11:00. Była defilada zgromadzonych pododdziałów, wciągnięcie biało-czerwonej na maszt, odśpiewanie czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" oraz przemówienie Michała Zielińskiego. Nie mogło zabraknąć uroczystego Apelu Poległych i koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Na wszystkich chętnych czekała darmowa grochówka wojskowa i tradycyjna poznańska gęsina.