Bomba służyła jako ozdoba ogrodowa. Rozbroili ją saperzy

i

Autor: pixabay.com/Mitrey zdjęcie ilustracyjne

CIEKAWOSTKI

Niecodzienna sytuacja w Wielkiej Brytanii. Saperzy zdetonowali 30-kilogramowy pocisk, który przez ponad 100 lat służył jako ozdoba ogrodowa

2023-12-03 21:57

Małżeństwo z Pembrokshire latami trzymało XIX-wieczny trzydziestokilogramowy pocisk z działa okrętowego jako ogrodową ozdobę. Państwo Edwards byli zaszokowani, kiedy okazało się, że trzeba ewakuować ulicę, bo saperzy muszą zdetonować ozdobę ogrodową.

Pocisk przez ponad 100 lat służył jako ozdoba ogrodowa w Wielkiej Brytanii. Rozbroili go saperzy

Pocisk upiększał ogródek od ponad stu lat. Dawny właściciel domu znalazł go w pobliżu plaży, której brytyjska marynarka używała do ćwiczeń. Zabrał pocisk na wóz i długą, wyboistą drogą przewiózł do domu. Uważał, że to pusta łuska, napisała redakcja portalu BBC.

Pocisk artyleryjski przetrwał w ogródku przez dwie wojny światowe. Ktoś ozdobił go czerwoną farbą, ktoś użył betonu, żeby trwale przytwierdzić go do podłoża. Kiedy przed 40 laty obecni właściciele kupili dom wraz z zadomowionym sędziwym niewybuchem, pocisk okazał się również bardzo poręczny: pani Edwards kończąc pracę w ogródku, oczyszczała z ziemi narzędzia, stukając nimi o niewybuch.

Jednak sielanka zakończyła się w ubiegłym tygodniu: przypadkowo przechodzący ulicą policjant dostrzegł pocisk i uznał, że trzeba go sprawdzić. A kiedy obejrzeli go saperzy, okazało się również, że trzeba go zdetonować.

Państwo Edwards stwierdzili ze smutkiem: „było to jak śmierć starego przyjaciela”.

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. USA, Kanada czy Wielka Brytania? Wskaż, gdzie leży TO miasto

Pytanie 1 z 15
Gdzie leży Vancouver?