Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca. W środę kulminacyjne obchody

i

Autor: miasto Poznań/poznan.pl

Poznański Czerwiec 1956

Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca. W środę kulminacyjny dzień obchodów Poznańskiego Czerwca 1956 [program]

2023-06-27 10:32

Mija 67 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956. Jak co roku przygotowano wiele wydarzeń związanych z obchodami. Poznaniacy czczą pamięć ofiar i uczestników tamtych tragicznych wydarzeń. Najważniejsze imprezy zaplanowano na środę. Zobaczcie program.

Poznański Czerwiec 1956. Pierwszy taki zryw w bloku wschodnim

28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 58 osób.

Zryw robotników w Poznaniu zaliczany jest do pierwszych wystąpień w bloku wschodnim, które skutkowały – dekady później – obaleniem komunizmu w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Poznański Czerwiec nazywany jest też pierwszym z polskich miesięcy – kolejnych kroków ku wolności.

Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Święto to ustanowiono w 2006 roku, w pięćdziesiątą rocznicę tamtych tragicznych wydarzeń. W specjalnej uchwale napisano, że Sejm "pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce".

Rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Plenerowa wystawa na placu Mickiewicza

Plenerową wystawę "Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć" można już było oglądać w poprzednich latach. Teraz stanęła w miejscu, gdzie 28 czerwca odbędą się główne uroczystości, czyli na placu Adama Mickiewicza. Ta wyjątkowa, wielkoformatowa ekspozycja podzielona została na dwie części. Pierwsza to wprowadzenie do historii samego Czerwca 1956 - jego przyczyn i konsekwencji. Druga mówi o sile jego pamięci, która po 1981 r. stała się fundamentem, na którym wzrastał wolny Poznań.

Światełko dla Czerwca '56. Wyjątkowa akcja edukacyjna

Już od początku miesiąca młodzież mogła wziąć udział m.in. w V Teście Wiedzy o Poznańskim Czerwcu czy posłuchać relacji uczestników tamtych wydarzeń. Zainaugurowano również kolejną edycję akcji Światełko dla Czerwca '56.

Akcja "Światełko dla Czerwca '56" jest działaniem edukacyjnym zapoczątkowanym przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 w 2016 roku. Polega na odwiedzeniu w wyznaczonych przedziałach czasowych grobów nieżyjących osób związanych z Poznańskim Czerwcem 1956, uporządkowaniu ich i zapaleniu na nich specjalnie oznakowanego znicza.

Rocznica Poznańskiego Czerwca 1956. Program obchodów 2023

W niedzielę, 25 czerwca, przedstawiciele władz miasta oraz regionu złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową umieszczoną na murze szpitala im. F. Raszei, a także pod tablicami poświęconymi pamięci Romka Strzałkowskiego oraz Petera Mansfelda.

Dzień później na Osiedlu Literackim na Strzeszynie, w rejonie ulic Kazimierza Wierzyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i ronda Józefa Czapskiego otwarto park Alberta Camusa. Autor słynnej "Dżumy" po wydarzeniach poznańskich zorganizował w Paryżu manifestację, podczas której ostro skrytykował komunizm i przemówienie polskiego premiera, Józefa Cyrankiewicza, o odrąbaniu rąk wrogom komunizmu. Angażował się w udzielanie pomocy poznaniakom. Śledząc przebieg procesów, wywierał naciski na zachodnie organizacje prawnicze oraz rządy.

Kulminacja obchodów odbędzie się w środę 28 czerwca. Tego dnia przedstawiciele władz miasta złożą wiązanki kwiatów w kilku punktach na mapie Poznania, związanych z wydarzeniami Czerwca '56. Będą to m.in. tablica pamiątkową przy bramie Fabryki Pojazdów Szynowych, skwer im. Trzech Tramwajarek czy tablica przy gmachu Rektoratu Politechniki Poznańskiej, upamiętniająca studentów poległych w Czerwcu '56. Uroczystości odbędą się także przy bramie głównej zakładów H. Cegielskiego oraz przy ul. Kochanowskiego.

O godz. 17:00  w Kościele OO. Dominikanów przy al. Niepodległości odbędzie się msza św. w intencji Ofiar Czerwca '56. Stamtąd o 18:15 nastąpi przemarsz na plac Adama Mickiewicza, gdzie o godz. 18:30 rozpoczną się główne obchody pod pomnikiem Czerwca '56, w których wezmą udział m.in. uczestnicy czerwcowego zrywu sprzed 67 lat a także przedstawiciele władz. Zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. 

Policjanci z poznańskiego Archiwum X zatrzymali podejrzanego o zabójstwo sprzed 22 lat