Na Jeżycach powstanie nowy mural. Zostanie poświęcony wybitnym poznaniankom!

2022-11-07 10:48

Krystyna Feldman, Wanda Błeńska, Aleksandra Banasiak i Krystyna Kofta, Kazimiera Iłłakowiczówna. Na ścianie jeżyckiej kamienicy powstanie mural z wizerunkami zasłużonych poznanianek Trwa zbiórka pieniężna na realizację projektu.

Znane poznanianki na jeżyckim muralu. Kim były?

Podobizny pięciu kobiet związanych z Jeżycami ozdobią szpetną dotąd ścianę budynku przy ulicy Gajowej w Poznaniu. Mural przedstawiać będzie lekarkę i misjonarkę Wandę Błeńską, pisarkę i tłumaczkę Kazimierę Iłłakowiczównę, pisarkę i felietonistkę Krystynę Kofta, aktorkę Krystynę Feldman oraz pielęgniarkę szpitala im. Raszei, biorącą udział w Czerwcu ‘56 Aleksandrę Banasiak. To wybitne kobiety, które na Jeżycach mieszkały, uczyły się i pracowały, wspomagając lokalną społeczność.

Pomysł na mural powstał już w 2018 roku i początkowo znajdować miał się na ogrodzeniu niezabudowanej posesji przy ul. Dąbrowskiego 31. Pomoc zaoferował grafik i architekt Jakub Chrzanowski, z Todos. Architekci, który przygotował pierwszy projekt muralu, uwzględniając grupowe głosy. Pojawił się pomysł, aby na tle jeżyckich budynków umieścić osoby związane z dzielnicą Jeżyce. W związku z tym, że 2018 rok był Rokiem Kobiet, zrodziła się koncepcja, żeby wyróżnić panie, które mieszkały lub pracowały na Jeżycach – czytamy na pomagam.pl, gdzie organizowana jest zbiórka na jeżycki mural.

Nowa lokalizacja jeżyckiego muralu

Krótko po rozpoczęciu zbiórki na nowy mural okazało się, że działka, na której znajduje się płot, będący docelowa lokalizacja muralu została sprzedana i powstanie tam kamienica. Pomysłodawcy muralu zmuszeni zostali na znalezienie nowej lokalizacji dla swojego projektu. W poszukiwaniach pomagał  Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu. Ostatecznie mural powstanie przy ulicy Gajowej. Docelowe miejsce powstania malowidła znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od dawnego mieszkania Kazimiery Iłłakowiczówny - jednej z bohaterek muralu, a także niedaleko tablicy przy wejściu do zajezdni Gajowej, na której umieszczono fragment jej wiersza.

Ze względu na zmianę lokalizacji i metrażu dostępnego na projekt mural musiał powstać na nowo. Za odświeżoną koncepcję zabrała się Dorota Piechocińska (to kolejna kobieta związana z Jeżycami), a kwestię przeniesienia projektu na ścianę zaoferowało Studio MURALL – dowiadujemy się z pomadam.pl.

Rada Osiedla Jeżyce uzyskała wszystkie potrzebne zgody na rozpoczęcie prac. Zarówno od administracji budynku, Miejskiego Konserwatora Zabytków, jak i Plastyka Miejskiego. Projekt jest już wykonany, a malarze są zamówieni. Pozostaje jedynie kwestia powłoki antygraffiti, potrzebnej ze względu na akty wandalizmu niszczycieli uzbrojonych w spray z farbą. W tym celu organizowana jest zbiórka na stronie pomagam.pl pod hasłem „Nowy mural na Jeżycach”.

Sonda
Dorzucicie swoją "złotówkę' na wsparcie powstania nowego jeżyckiego muralu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE