Kurs jazdy na autostradzie bije rekordy popularności

2022-08-15 8:00
Kurs jazdy na autostradzie bije rekordy popularności
Autor: mat. prasowy

Kurs jazdy na autostradzie cieszy się coraz większą popularnością, co znajduje swoje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie kursantów uczestniczących w programie. Systematycznie zwiększa się również liczba ośrodków szkolenia kierowców zainteresowanych współpracą przy tym pionierskim projekcie. Szkoły nauki jazdy nadal mają szansę dołączyć do kursu Autostrady Wielkopolskiej, nie tylko zyskując dostęp do płatnych odcinków autostrady, bogatej bazy materiałów dydaktycznych, ale również zdobywając prestiż i zaufanie osób szykujących się do nowej roli kierowcy. O tym, dlaczego nauka jazdy autostradą jest tak ważna, co daje kurs jego uczestnikom i współpracującym ośrodkom szkolenia kierowców opowiada Marcin Kukawka, prezes Szkoły Jazdy HigH w Poznaniu.

Czym naprawdę różni się jazda na autostradzie od tej po zwykłej drodze?

Marcin Kukawka, prezes Szkoły Jazdy HigH w Poznaniu: Przede wszystkim na autostradzie mamy do czynienia z dużo większymi prędkościami niż na terenie zabudowanym i pokonujemy znacznie więcej metrów w ciągu każdej sekundy, co pozwala nam komfortowo i szybko dotrzeć do celu. Musimy jednak też pozostać bardziej czujni i odpowiednio reagować, pamiętając, że w czasie reagowania na autostradzie pokonujemy dłuższą drogę niż na terenie zabudowanym. Jadąc po mieście z prędkością 50 km/h, w ciągu sekundy pokonujemy dystans ok. 14 m, na autostradzie natomiast poruszamy się z prędkością niemal trzykrotnie większą – powinniśmy mieć tego świadomość, mimo że jazda autostradą jest bardziej komfortowa i bezpieczna, ponieważ żaden pojazd nie nadjedzie z naprzeciwka.

Jakie jest zdanie kursantów o Kursie jazdy na autostradzie?

Według nas ten pilotażowy program był bardzo dobrym pomysłem. Wcześniej, zanim powstał Kurs jazdy na autostradzie, korzystaliśmy z bezpłatnego odcinka autostrady albo wybranego odcinka drogi ekspresowej. Kurs Autostrady Wielkopolskiej pozwala nam jednak wjechać na płatny odcinek autostrady bez generowania dodatkowych kosztów. Dzięki temu możemy pokazać kursantom, jak pobrać bilet i uiścić opłatę, jak skorzystać z Miejsca Obsługi Podróżnych, jak zachować się przy telefonie awaryjnym i zrobić szereg innych czynności na płatnym odcinku autostrady. To dla kursantów ogromna korzyść i jestem przekonany, że każdy, kto ukończy Kurs jazdy na autostradzie, dużo z niego wynosi.

Kurs jazdy na autostradzie bije rekordy popularności
Autor: mat. prasowy

A jakie korzyści z Kursu jazdy na autostradzie płyną dla Państwa szkoły? Jak sprawdza się jego przydatność dla Państwa ośrodka?

Z naszej perspektywy taki program jest po prostu niezbędny. Na pewno sporą dogodność stanowi fakt, że nasza szkoła nie musi ponosić kosztów przejazdu po autostradzie. Dostajemy możliwość pełnego korzystania z odcinka autostrady bez wnoszenia opłaty. To wyraźna i wymierna korzyść programu, natomiast kurs ma jeszcze jedną ważną zaletę. Dzięki niemu nasza szkoła jest postrzegana zarówno w środowisku, jak i przez klientów jako ta, która chce zadbać o to, aby przyszli kierowcy byli lepiej przeszkoleni, posiedli więcej umiejętności oraz by czas nauki jazdy był ciekawie i przyjemnie zaaranżowany. Tych pozytywów nie da się bezpośrednio przeliczyć na pieniądze. Wpływają jednak korzystnie na nasz wizerunek. A co najbardziej istotne – poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Bezpieczna jazda autostradą wymaga opanowania teorii i praktyki. Jak ważne są techniczne aspekty prowadzenia samochodu na autostradzie?

Są naprawdę nie do przecenienia. Proszę mi pokazać miejsce w okolicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie możemy z kursantem rozpędzić się do prędkości powyżej 100 km/h. Można go szukać na próżno. Nie należy jednak zapominać, że prędzej czy później każdy z naszych podopiecznych nabywa prawo jazdy, kupuje samochód albo dostaje go, zaczyna jeździć służbowym autem lub wypożycza je – opcji jest wiele. W każdej z nich kierowca wjeżdża na autostradę, wciska gaz, zmienia biegi, przyspiesza do prędkości 100 km/h, a nawet 140 km/h. Lepiej, aby pierwsza jazda takimi prędkościami odbyła się w towarzystwie kwalifikowanego instruktora i w kontrolowanej sytuacji.

Więcej informacji o kursie znajdziecie na stronie: kursjazdynaautostradzie.pl .

Kurs jazdy na autostradzie bije rekordy popularności
Autor: mat. prasowy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE