Powstanie Wielkopolskie

i

Autor: Bartłomiej Nowosielski | Urząd Miasta Powstanie Wielkopolskie

Wydarzenia

Krypta Zasłużonych Wielkopolan znów dostępna po remoncie

2023-12-25 10:17

W Boże Narodzenie oraz w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego chętni znów mogą się pomodlić w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan przy kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu. W ostatnim czasie miejsce to przeszło remont.

Krypta zasłużonych Wielkopolan dostępna dla zwiedzających

Przy kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu złożone są m.in. prochy twórcy polskiego hymnu Józefa Wybickiego, współtwórcy Legionów Polskich gen. Antoniego Kosińskiego, założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego Heliodora Święcickiego, kompozytorów Tadeusza Szeligowskiego i Feliksa Nowowiejskiego oraz podróżnika i badacza Pawła Edmunda Strzeleckiego. Znajdują się tam też urny z sercem generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz z ziemią z miejsca pochówku gen. Ignacego Prądzyńskiego.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii pw. św. Wojciecha ks. Trojan Marchwiak w ostatnich tygodniach wykonane zostały prace związane z remontem i konserwacją krypt. Remont miał na celu powstrzymanie procesu ich destrukcji. Przy obfitych opadach deszczu na posadzce stała woda. Od wilgoci wykruszały się ściany.

- Panie z biura konserwatora zabytków oceniły, że to, co tu zostało zrobione zrobiono dobrze i szybko. Na razie krypty zostały uwolnione od wilgoci. Trzeba mieć nadzieję, że niebawem uda się tu także przeprowadzić prace związane z wyglądem, estetyką tego miejsca. Ale i tak dzięki temu, że zostały odnowione ściany, jest dużo ładniej niż było – powiedział PAP proboszcz.

Ks. Trojan Marchwiak przyznał, że krypty wymagają dalszych, kosztownych prac. Wciąż nie mają tam dostępu osoby z niepełnosprawnościami. Potrzebne jest też przygotowanie projektu i realizacja nowego wyglądu miejsca spoczynku zasłużonych osób. Na to wszystko nie ma jednak pieniędzy, nie ma też koncepcji skąd je pozyskać.

- Na razie, dzięki zakończonym właśnie pracom wnętrza zostały osuszone, odgrzybione, został położony nowy tynk. Udrożniona, naprawiona została wentylacja. Nie mamy już problemu ze stojącą na posadzce wodą. Remont dotyczył przede wszystkim starszej części, ona wyglądała zdecydowanie gorzej – powiedział proboszcz.

Kiedy będzie można odwiedzić kryptę?

W połowie października pomiędzy parafią a Kancelarią Prezesa Rady Ministrów została podpisana umowa o dofinansowanie remontu i konserwacji krypt. Całkowita wartość projektu przekroczyła 640,6 tys. zł, kwota dofinansowania to 623,7 tys. zł.

W Boże Narodzenie oraz w środę, w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego krypty będzie można odwiedzać od godz. 9. do godz. 19.

- W tych pismach została wyrażona intencja, żeby po wybudowaniu nowej siedziby muzeum to ono zajęło się zarządzaniem tym miejscem, przygotowaniem go do udostępnienia zainteresowanym – powiedział PAP Terlecki.

Krypta zasłużonych przy kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu powstała w roku 1923 z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Bolesława Kościelskiego na wzór Skałki w Krakowie. Gdy krypta zaczęła być zbyt ciasna, podjęto decyzję o budowie nowej, przylegającej do kościoła od strony południowej i połączonej z dotychczasowymi podziemiami.

Otwarcie krypty nastąpiło 15 czerwca 1997 roku i było ostatnim akcentem wielkopolskich obchodów dwustulecia powstania polskiego hymnu narodowego.

Szans na dalsze prace renowacyjne i na dalszy wzrost świadomości istnienia Krypty Zasłużonych Wielkopolan proboszcz upatruje w rozpoczynającej się właśnie po sąsiedzku budowie nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, którego oddziałem jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego powiedział PAP, że korespondencję w sprawie Krypty Zasłużonych Wielkopolan wielkopolski samorząd prowadził z kurią metropolitalną w Poznaniu.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!