Koty

i

Autor: Pixabay Krakowski magistrat sfinansuje sterylizację i chipowanie kotów

Zwierzęta

Kotki tęsknią za swoimi maleństwami? Wyniki badań zaskakują wszystkich

Jeśli jesteście tzw. kociarzami, powinniście to wiedzieć! Często jest tak, że gdy w naszym domu rodzą się małe koty, oddajemy je w opiekę po pewnym czasie komuś innemu, gdyż sami nie mamy tyle miejsca, czasu, lub pieniędzy na trzymanie kilku kotów. Kotki często są od początku bardzo troskliwe o swoje małe. Co jednak, gdy zabierzemy od nich młode? Czy o nich pamiętają? O tym w artykule!

Małe koty potrzebują opieki matki

Przez to, że nowonarodzone kocięta nie widzą i nie słyszą za dobrze, potrzebują stałej opieki swojej matki. Daje im ona poczucie bezpieczeństwa. Już po trzech tygodniach od narodzin jednak zaczynają się usamodzielniać. W 4. tygodniu kotka zaczyna ograniczać karmienie młodych swoim mlekiem. Wszystko po to, by miesiąc do 1,5 miesiąca później całkowicie odstawić młode od mleka.

Kiedy można małego kota odstawić od matki?

Wielu z nas chce jak najszybciej adoptować małego kota i odstawić go od matki, z myślą, że im młodszy kot, tym łatwiejszy do nauczenia. Nic bardziej mylnego. Idealny czas na oddanie kota do innego domu to 12 tydzień. Można próbować już od 10. tygodnia, nic się jednak nie stanie, gdy poczekamy, aż kocię skończy 3 miesiące. Wtedy zdąży się socjalizować z matką i rodzeństwem, oraz nauczy się "jak być kotem".

Czy kotki tęsknią za swoimi dziećmi?

Nie. Kotki, choć na początku troskliwe, jak najszybciej chcą się "pozbyć" z domu swoich dzieci, by móc rodzić kolejne, gdyż są nastawione na prokreację. Już 12 tygodni od porodu są gotowe na kolejną ciążę, więc posiadanie potomstwa blisko może sprawiać w nich frustrację. Ponadto nie tęsknią za swoimi dziećmi, a jeśli to robią, to nie długo, nawołując po rozłące swoje dziecko przez maksymalnie kilka dni. Po czym zapominają i żyją własnym życiem. Co więcej - gdyby kotka z dzieckiem spotkałyby się po jakimś czasie ze sobą, odebrałyby siebie, jako obce koty. Wszystko przez inny zapach, który identyfikują, jako "swój", bądź "nie swój".

Jak dużo wiesz o kotach? Rozwiąż ten quiz!

Quiz o kotach. Co wiesz o tych zwierzętach?

Pytanie 1 z 10
Jak długo śpią koty?
Pomorskie. Tajemnicza choroba atakuje koty
Listen on Spreaker.