MIASTO

Korowód Świętego Marcina w Poznaniu. Imieninowa kolorowa tradycja wróciła po kilku latach [ZDJĘCIA]

2023-11-11 19:53

To stały i wyczekiwany przez wielu element obchodów imienin ul. Święty Marcin w Poznaniu. Mowa o barwnym korowodzie, który w sobotę po czterech latach przerwy znów dał dużo radości poznaniakom i turystom. Tych na trasie przejścia zebrało się tak dużo, że trwała walka o każdy centymetr. By wywalczyć jak najlepsze miejsce do podziwiania popisów.

Imieniny ul. Św. Marcin 2023. Korowód Świętego Marcina podziwiały tłumy

Na kilka minut przed 13:00 wzdłuż całej ulicy Św. Marcin w Poznaniu zebrał się prawdziwy tłum. Gęstniał z każdą sekundą. Młodzi i starsi w napięciu czekali na rozpoczęcie Korowodu Świętego Marcina. To stały element obchodów imienin tej popularnej ulicy w stolicy Wielkopolski.

Gdy o 13:00 Korowód ruszył z ul. Piekary, na Św. Marcin trwała walka dosłownie o każdy centymetr, by tylko wywalczyć jak najlepsze miejsce do podziwiania barwnego pokazu. Wielu najmłodszych wchodziło swym opiekunom "na barany", w ten sposób zdobywając przewagę nad pozostałymi.

Korowód na ul. Św. Marcin w Poznaniu. Barwny korowód 2023

A było co podziwiać! Tegoroczny korowód liczył blisko 300 artystów. Na jego czele szły dwa koziołki, dalej można było dostrzec m. in. latające ryby, bębniarzy, bamberki, leśne ludki, gęsi, futbolistów amerykańskich, młodych tancerzy, legionistę w rydwanie. Pośrodku wreszcie pojawił się ten, na którego wszyscy czekali - Święty Marcin. Można było dostrzec konie oraz kuce.

W Korowodzie udział wzięli także chociażby aktorzy z niepełnosprawnościami z Teatru Powszechnego Centrum Kultury Zamek czy cyrkowcy z Teatru z Głową w Chmurach. Kolorowy przemarsz zakończył się w pobliżu sceny na placu Mickiewicza. Tam miało miejsce ważne wydarzenie - Święty Marcin odebrał od prezydenta Jacka Jaśkowiaka klucz do miasta. To oznacza, że to on dzisiaj jest gospodarzem stolicy Wielkopolski!

Rzecznik Wielkopolskiej Policji mł. insp. Andrzej Borowiak przekazał mediom, że za Korowodem Św. Marcina podążało ok. 9 tys. ludzi!