Starołeka

i

Autor: Urząd Miasta Poznania

Komunikacyjny koszmar na Starołęce. Urzędnicy proponują mnóstwo zmian. Będzie lepiej?

2021-06-14 11:38

Ilość remontów prowadzonych w Poznaniu doprowadza kierowców do szału. Praktycznie nie ma dzielnicy, w której nie prowadzi się jakichś prac. A przecież lato dopiero przed nami... Z powodu przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej już teraz na Starołęce tworzą się gigantyczne korki. A przecież niedługo rusza jeszcze tam przebudowa stacji trakcyjnej. Urzędnicy proponują zmiany w komunikacji.

Kierowcy w Poznaniu nie mają łatwego życia. W całym mieście trwa mnóstwo remontów, a przecież sezon na nie dopiero przed nami... Najwięcej prac będzie prowadzonych w wakacje, żeby generowały jak najmniejsze utrudnienia. To jednak nie znaczy, że w ogóle ich nie będzie.

W trudnej sytuacji są mieszkańcy Starołęki. Z powodu przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej już teraz tworzą się gigantyczne korki. A przecież niedługo rusza tam jeszcze przebudowa stacji trakcyjnej. Z tym remontem nie można było poczekać do przyszłego roku, ponieważ po zimie stan był tak krytyczny, że mogłoby się to skończyć niespodziewaną awarią i odcięciem zajezdni Forteczna oraz trasy pomiędzy Starołęką a Starołęką Małą.

Przebudowa podstacji trakcyjnej zacznie się 26 czerwca i potrwa do końca sierpnia. W tym okresie urzędnicy proponują zmiany w komunikacji.

ESKA XD #024 - pieniądze polskich piłkarzy, hity na Euro, przystojniacy z tureckich seriali

Gwara - Sprawdź, czy zrozumiesz, co do Ciebie mówią w innych regionach Polski

Pytanie 1 z 12
Jeżeli ktoś zaproponuje Ci na Warmii i Mazurach "anielskie ruchańce" to znaczy, że...

Zmiany w komunikacji na Starołęce

Poruszanie się samochodem po Starołęce to będzie prawdziwy koszmar. Dlatego urzędnicy proponują przesiadkę do pociągu:

Wprowadzonych zostanie dodatkowych 15 par pociągów Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) na odcinku Poznań Krzesiny - Poznań Starołęka - Poznań Dębina - Poznań Główny. Będą kursowały co pół godziny. W ten sposób do centrum można dotrzeć w 7 minut. Ponadto posiadacze biletów okresowych sieciowych ZTM ważnych w strefie A mogą bez dopłaty jeździć pociągami spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO na terenie Poznania.

Po południowej stronie torów będzie zmieniona organizacja ruchu. Na ulicy Książęcej - od Św. Antoniego do Starołęckiej oraz na ulicy Św. Antoniego - od Starołęckiej do Książęcej ruch będzie jednokierunkowy. Zwolnionym pasem będą jeździć autobusy.

Organizacja ruchu zmieni się także po północnej stronie torów. Dotyczy ograniczenia ruchu samochodowego na Fortecznej w kierunku od Romana Maya do Starołęckiej - wjechać w tę stronę będą mogły wyłącznie autobusy oraz mieszkańcy. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ulicy Fortecznej w ulicę Starołęcką. Dojazd dla samochodów do ulicy Starołęckiej będzie możliwy przez ulicę Romana Maya lub ulicę Unii Lubelskiej i Rondo Żegrze.

Będą też zmiany w funkcjonowaniu tramwajów. Będą dojeżdżały tylko do przystanku Starołęka Mała oraz Unii Lubelskiej. Do tego drugiego nie tylko jak zwykle 5 i 11, ale także 7.

Do dyspozycji mieszkańców będą także autobusy "za tramwaj". T5 na trasie od pętli tramwajowej Starołęka do Unii Lubelskiej przez ul. Forteczna. Co ok. 7-8 minut poza godzinami szczytu. T5 od pętli autobusowej przy ul. Książęcej do ronda Starołęka przez ul. Starołęcką. Będzie kursowała z częstotliwością co 15 minut przez cały dzień.