Magurzanie kolędnicy

i

Autor: Klaudia Gruszecka

Zwyczaje

Kim są kolędnicy? Skąd się wziął ten zwyczaj? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Okres Bożego Narodzenia wiąże się z wieloma tradycjami i zwyczajami. Jednym z nich jest kolędowanie, które nieuchronnie staje się historią. Jednak są jeszcze miejsca w Polsce, gdzie praktykuje się tę zabawę. Co dokładnie oznacza kolędowanie i skąd wywodzi się ten zwyczaj? Szczegóły w artykule.

Kolędowanie to tradycja, którą wielu z nas jeszcze pamięta. Zwyczaj ten polegał na śpiewaniu kolęd lub odgrywaniu krótkich przedstawień, które pokazywały historie z Ewangelii.

Co to jest kolędowanie? Skąd wywodzi się ten zwyczaj?

Kolędowanie jest to obrzęd ludowy praktykowany przez Słowian i Rumunów. Wydarzenie polega na odwiedzaniu mieszkańców danej miejscowości, śpiewaniu kolęd lub odgrywaniu scenek. W zamian za to, kolędnicy otrzymują pieniądze lub słodycze. Dodajmy do tego, że wszyscy kolędnicy przebrani są za różne postaci. 

Co ciekawe, zwyczaj kolędowania wywodzi się z antyku. Kolędowanie pochodzi od łacińskiego słowa „calendae”, które można przetłumaczyć na polski jako: „rzeczy, które mają być ogłoszone”. W starożytnym Rzymie mianem tym określany był każdy pierwszy dzień miesiąca, kiedy to mieszkańcom miasta ogłaszano najważniejsze informacje na temat zbliżających się wydarzeń. Tym samym najważniejsze „calendae” odbywały się pierwszego dnia stycznia, który był jednocześnie pierwszym dniem roku - informuje serwis mamotoja.pl.

Za kogo przebierają się kolędnicy?

Tradycja kolędowania jest bardzo barwna i to dosłownie. Kolędnicy przebierają się w różne kolorowe stroje. Najczęściej wybierają postacie takie tak:

  • Trzej Królowie (obowiązkowym dodatkiem są korony i płaszcze),
  • król Herod,
  • chłopiec, który niósł szopkę,
  • pasterz trzymający gwiazdę,
  • śmierć w białym prześcieradle trzymająca kosę,
  • diabeł z rogami i ogonem.

Quiz. Czy wiesz wszystko o Świętym Mikołaju?

Pytanie 1 z 9
Na początek najłatwiejsze: kiedy w Polsce obchodzimy Mikołajki?
mikołajki
Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie