Kiedy powinno się ubierać choinkę?

i

Autor: Piotr Mastalerz

Kiedy powinno się ubierać choinkę? Jest konkretna data!

2022-11-28 12:20

Kiedy powinno się ubierać choinkę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, którzy nie mogą doczekać się świątecznego nastroju. W niektórych domach choinki stoją już... w listopadzie. Jednak zgodnie z bożonarodzeniową tradycją na ubieranie świątecznej choinki jest specjalny dzień. Kiedy powinno się ubierać choinkę? Okazuje się, iż musimy jeszcze trochę poczekać.

Choinka w polskich domach to zazwyczaj drzewko świerku lub jodły, naturalne lub sztuczne. Pierwotnie związane z przedchrześcijańską tradycją ludową i kultem wiecznie zielonego drzewka, a obecnie będące nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Wielu z nas zadaje sobie pytanie - kiedy powinno się ubierać choinkę?

Kiedy powinno się ubierać choinkę? Oto konkretna data

Zgodnie z tradycją choinki powinny być ustawiane w mieszkaniu i dekorowane tuż przed świętami, czyli najlepiej o poranku 24 grudnia. Jednak dla wielu osób, poranek 24 grudnia to w zasadzie ostatnia okazja do porządków czy przygotowania ostatnich potraw na wigilię. Czy zatem można zrobić to wcześniej? Kościół katolicki dopuszcza przyozdabianie drzewka tydzień przed świętami. Bardzo dużo osób decyduje się jednak na ubieranie choinki na początku grudnia, aby drzewko zdobiło dom już na Mikołajki, które wypadają 6 grudnia.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku żywej choinki, im późniejsze jej ubranie tym lepiej - drzewko, które długo stoi w domu, wcześniej zacznie się sypać.

Strojenie choinki - skąd wziął się ten zwyczaj?

W wielu kulturach drzewo, zwłaszcza iglaste, jest uważane za symbol życia i odradzania się, trwania i płodności. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiła się w XVI wieku, lecz prawdopodobnie już wcześniej występowało jako rajskie „drzewo poznania dobra i zła".

Zwyczaj strojenia drzewka narodził się na terenach dzisiejszych Niemiec, a jego źródła sięgają czasów pogańskich, kiedy to świętowano przesilenie zimowe. Przekazy mówią, że niegdyś iglaste drzewka zaczepiano pod sufitem, czubkiem do dołu. Później drzewka zaczęto stawiać na podłodze, a zwyczaj przejęło chrześcijaństwo. W Polsce choinki zaczęły się pojawiać między XVIII a XIX wiekiem wraz z niemieckimi osadnikami.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE