Rocznica

Jaki był Bohdan Smoleń? Wspominamy aktora w nadchodzącą 7. rocznicę śmierci

Bohdan Smoleń z wykształcenia był zootechnikiem po Akademii Rolniczej w Krakowie, z kolei z zamiłowania satyrykiem. Ogromną popularność przyniosły występy z kabaretami Pod Budą i Tey oraz rola listonosza Edka w słynnym serialu "Świat według Kiepskich". Jednak to tylko niektóre jego role. Smoleń był niezwykłym artystą.

- On po maturze pojechał do Piły, do szkoły oficerskiej samochodowej, bo kochał jeździć samochodami. Ale gdy go umundurowano, uzbrojono i kazano biegać przez rów z wodą – zrezygnował. Wyjechał do Krakowa, zdał na zootechnikę w szkole rolniczej. Tam spotkał ludzi, którzy zobaczyli w nim tę iskrę bożą – mówił w wywiadzie dla PAP w 2021 r. Krzysztof Deszczyński, współpracownik i przyjaciel satyryka cytuje serwis dzieje.pl.

Kabaret Tey cały czas na celowniku cenzury

Występy kabaretu Tey wzbudzały aplauz publiczności, lecz także zainteresowanie cenzorów z Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. W notatce GUKPPiW opisywano „szkodliwość polityczną utworów Krzysztofa Jaślara”, założyciela kabaretu. Komunistycznych aparatyczyków oburzał m.in. skecz „Czymu ni ma dżymu”. Laskowik opisał reakcję sekretarza PZPR z Poznania w ten sposób: „Co to za wroga propaganda?! Przecież w sklepach mamy dżem, towarzysze, i to co najmniej w trzech odmianach!”. W 1983 r. kierownik Wydziału Kultury KC PZPR wydał zakaz wykonywania zawodu przez Bohdana Smolenia – relacjonuje serwis dzieje.pl.

Bohdan Smoleń doświadczył wielu tragedii w swoim życiu. Artysta w ciągu kilku miesięcy stracił żonę i jednego z trzech synów. Po tej tragedii wycofał się z występów kabaretowych.

Bohdan Smoleń był człowiekiem renesansu. Sprawdź czego jeszcze nie wiesz o tym artyście

Był zarówno aktorem i piosenkarzem. W 1981 r. zagrał w komedii Józefa Gębskiego „Filip z konopi”. Z kolei później pojawiał się w filmach „Kochankowie mojej mamy” (1985) Radosława Piwowarskiego i „Pan Kleks w kosmosie" (1988) Krzysztofa Gradowskiego.

Następnie występował w jednym z najbardziej popularnych seriali w Polsce. Od końca lat dziewięćdziesiątych grał w „Świecie według Kiepskich”. Artysta wcielił się w postać listonosza Edzia.

Dodajmy, że wraz z Krzysztofem Krawczykiem nagrał polskojęzyczne covery-pastisze utworów Iglesiasa i Nelsona.

Człowiek o wielkim sercu

Od 2004 roku mieszkał w Baranówku (gm. Mosina), gdzie założył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, a od 2007 roku zajmującą się hipoterapią dzieci niepełnosprawnych. Mało tego! Bofdana Smolenia ddznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Ecce Homo, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Złotym Krzyżem Zasługi – informuje serwis dzieje.pl.

Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu

Bohdan Smoleń zmarł 15 grudnia 2016 r. po długiej chorobie. 11 czerwca 2021 roku w Poznaniu, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową, odsłonięto pomnik poświęcony jednemu z najwybitniejszych polskich twórców kabaretowych.

Sprawdźcie, jak wygląda pomnik Bohdana Smolenia. Jest to wyjątkowy stelaż, gdzie można usiąść i wspólnie dumać z artystą, został wykonany w formie tzw. ławeczki pomnikowej. Na stoliku można przeczytać kilka cytatów z kabaretu. 

Odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia w Poznaniu