wigilia

i

Autor: Pexels

Porady

Jak wykorzystać jedzenie po Wigilii? Poznaj kilka wskazówek i przepisów

Święta to czas, gdy przygotowujemy wiele potraw i dodatków, czego następstwem jest marnowanie. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć kto nas odwiedzi i jakie apetyty będą mieć nasi domownicy. Jednak zawsze można rozsądnie zaplanować ilość potraw na świątecznym stole. Szczegóły w artykule.

Resztki jedzenia, a nawet nietknięte posiłki zawsze zostają po świętach. Mimo wszystko nie należy wyrzucać jedzenia. Co więcej, nie można też dopuścić, by się zepsuło. Dlatego zawsze warto pamiętać o przepisach kulinarnych, które pomogą nam wykorzystać jedzenie, ale pamiętajmy też o potrzebujących.

Co zrobić by nie marnować jedzenia po świętach?

Przed świętami najlepiej opróżnić zamrażarkę, by mieć więcej miejsca na ewentualne resztki. Dzięki temu nie będziemy wyrzucać jedzenia, tylko zamrażać do późniejszego wykorzystania.

Domowa kuchnia, jak restauracja. Co to znaczy? W każdej gastronomii szefowie kuchni najpierw dokładnie porcjują dania, by zminimalizować ilość resztek, dlatego podstawowym pojęciem w gastronomii jest food cost (koszt produktów spożywczych potrzebnych do przygotowania dania lub posiłku). Dlatego wzorując się na najlepszych szefach kuchni, warto tak przemyśleć ilość dań podczas świątecznego ucztowania, by ilość resztek była znikoma.

Jeśli mamy apetyt na 12 tradycyjnych dań, warto pamiętać, że jeśli każdy tylko spróbuje ich wszystkich, zje prawie 1,5 kilograma w czasie tej jednej Wigilijnej kolacji. Tymczasem sugerowana na co dzień porcja dania dla dorosłego człowieka waży od 300 do 500 g. Na bazie jadłospisu robimy listę potrzebnych składników, ale zanim pójdziemy z nią do sklepu, warto zrobić remanent w szafkach kuchennych. To idealny moment na porządki i wykorzystanie wszystkiego, co zalega w zgromadzonych zapasach - czytamy w serwisie stronazdrowia.pl.

Jak wykorzystać jedzenie po Wigilii?

  • Owoce z kompotu z suszu można wykorzystać, jako składnik do dżemów. Dzięki temu zyskają "drugie życie".
  • Świąteczne zupy można mrozić lub wekować. Takie przedłużenie terminu ważności jest dobre dla barszczu czy grzybowej.
  • Z kolei z ciast, jakie zostają, można zrobić trufle! Najpierw trzeba je nasączyć herbatą, następnie dodać ulubionej konfitury i zblendować. Z powstałej masy trzeba ukształtować niewielkie kulki i każdą obtoczyć w kakao, zmielonych orzechach czy wirówkach kokosowych. Gotowe!
  • Świąteczne śledzie idealnie sprawdzą się w nowej formie, jako tatar Wystarczy je posiekać, dodać suszonych pomidorów i natkę pietruszki. Przystawka na Sylwestra gotowa.

Jednak co z jedzeniem, którego nie jesteśmy w stanie już zamrozić lub zostało go na tyle dużo, że pomimo wykonanych powyżej przepisów, doskonale wiemy, że po świętach będzie dużo strat? W takiej sytuacji najlepiej przekazać je potrzebującym. Gdzie dokładnie? Do Caritas, do schroniska dla bezdomnych lub do jadłodzielni. 

Wigilia dla Samotnych w Katowicach